Γυμνάσιο Κανήθου – 1ο Βραβείο στον 4ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Τρισδιάστατης Σχεδίασης & Εκτύπωσης

Το Γυμνάσιο Κανήθου - Χαλκίδα κατέκτησε το 1ο Βραβείο στον 4ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Τρισδιάστατης Σχεδίασης & Εκτύπωσης (ST3DM2022 – Ε.ΔΙ.Φ.Ε.Τ. – Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης)

Το θέμα του διαγωνισμού ήταν «Ο κοινόχρηστος χώρος που συχνάζουμε (π.χ. πλατεία, πάρκο, παιδική χαρά)».

Η ομάδα – τρεις μαθητές και μια μαθήτρια της Γ τάξης – αποφάσισαν να σχεδιάσουν – με τη χρήση του tinkercad – ένα “πράσινο κιόσκι” που θα εκμεταλλεύεται πλήρως τον ήλιο, το νερό της βροχής και την παραγόμενη ενέργεια από τα διάφορα όργανα γυμναστικής (π.χ. στατικό ποδήλατο κλπ).

Το “πράσινο κιόσκι” το “ονειρεύτηκαν” για την κεντρική πλατεία της Κανήθου στη Χαλκίδα.

Πάντα τέτοια και καλύτερα για την 4μελή ομάδα που αφήνει πίσω της το Γυμνάσιο Κανήθου για να κυνηγήσουν στο Λύκειο τα επόμενα όνειρά τους.