HESTIA: 3η δραστηριότητα μάθησης για το 6ο Δημοτικό Σχολείο Αιγάλεω

Στο πλαίσιο του έργου Erasmus+ «HESTIA, Helping Students In Acceptance» που συντονίζει το 6ο Δημοτικό Σχολείο Αιγάλεω, διοργανώθηκε η 3η διακρατική εβδομάδα μάθησης από το εταιρικό σχολείο GO! BS Hendrik Conscience στις Βρυξέλλες, 21-27 Οκτωβρίου 2018. Στη μετακίνηση συμμετείχαν 2 μαθητές της ΣT τάξης, συνοδευόμενοι από τη Διευθύντρια, κα Χριστίνα Παπαδοπούλου, και τις εκπαιδευτικούς κα Τάνια Χατζηκυριάκου και κα Μάγδα Ζερβού.

Κατά τη διάρκεια της εβδομάδας μάθησης, και καθώς στο επίκεντρο ήταν το θέμα της μετανάστευσης, υλοποιήθηκαν οι παρακάτω δράσεις:

• Εργαστήριο ‘Είμαι μετανάστης’ από τον Διεθνή Οργανισμό Μετανάστευσης, όπου οι μαθητές έπαιξαν παιχνίδια ρόλων, έγραψαν κάρτες στους δικούς τους, άκουσαν την ιστορία μετανάστευσης ενός μουσικού από τη Συρία.
  • Εργαστήριο ‘Αντίκτυπος’, όπου συνομίλησαν με νεαρές μετανάστριες από το Αφγανιστάν και την Τουρκία, οι οποίες ακολουθούν τα όνειρά τους στο Βέλγιο.
  • Παρουσίαση της οργάνωσης και λειτουργίας των κέντρων υποδοχής και φιλοξενίας αιτούντων άσυλο στο Βέλγιο για τους συμμετέχοντες εκπαιδευτικούς.
  • Ξεναγήσεις στο Atomium· στο Σπίτι Ευρωπαϊκής Ιστορίας· στην πολυεθνική περιοχή Kuregem· και στο Δημαρχείο του Schaarbeek.
  • Επίσκεψη στην Αμβέρσα και στο μουσείο Red Star Line, με ένα πολύ ενδιαφέρον εργαστήριο σχετικό με το κύμα μετανάστευσης από Ευρώπη προς Αμερική στις αρχές του 20ου αιώνα.

Για την προώθηση των στόχων του έργου HESTIA, συναντηθήκαμε και επιδώσαμε το μανιφέστο με τις προτάσεις που έχουμε συντάξει για τη συμπεριληπτική εκπαίδευση, στην υπεύθυνη Αντιδήμαρχο του Schaarbeek, κα Adelheid Bytterbier, καθώς και στην εκπρόσωπο του Ευρωπαϊκού Επιτρόπου για τη Μετανάστευση, κα Katerina Wolfova, η οποία επισκέφτηκε το σχολείο και μίλησε με όλες τις αντιπροσωπείες.

Περισσότερες πληροφορίες για το έργο HESTIA μπορείτε να βρείτε στο kavafisschool.wixsite.com/hestia και στο FB ως Erasmus + Project "Hestia".