Ιστοσεμινάρια απο το Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο

Αξιότιμες/οι κυρίες/οι  φίλοι εκπαιδευτικοί χαίρετε.

Το Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο συνεχίζει τη σειρά από διαδικτυακά σεμινάρια που αφορούν υπηρεσίες του.

Τα σεμινάρια αυτά θα πραγματοποιηθούν την  Τρίτη στις 15:00, 23 Ιουνίου 2020. Η συμμετοχή είναι ελεύθερη με  περιορισμό στον αριθμό των μελών  (έως 100).

Δείτε το πρόγραμμα των σεμιναρίων στο https://meeting.sch.gr/ απ’ όπου και μπορείτε να εισέλθετε την ώρα διεξαγωγής τους.

-------------------------------

Ειδικά θέματα διαχείρισης ιστολογίου στο blogs.sch.gr

Τρίτη 23 Ιουνίου 2020, 15:00 - 16:00

Θα εξεταστούν θέματα, όπως:

1. Πότε χρησιμοποιούμε σελίδα και πότε άρθρο; Μετατροπή σελίδας σε άρθρο.
  2. Προσθήκη φωτογραφίας, pdf κ.α. και ενσωματωμένων αντικειμένων από διάφορες πηγές σε άρθρο. π.χ. e-me content.
  3. Προσθήκη χρηστών σε ιστολόγιο. Ρόλοι χρηστών ιστολογίου, τι δικαιώματα έχει ο κάθε ρόλος;
  4. Τι είναι μενού ιστολογίου και πως το δημιουργούμε μενού ιστολογίου
  5. Πότε θα εμφανιστεί το νέο μας ιστολόγιο στις μηχανές αναζήτησης Τέλος, θα απαντηθούν θέματα που θα τεθούν    από τους συμμετέχοντες στην τηλεδιάσκεψη και αφορούν την υπηρεσία των ιστολογίων του ΠΣΔ.

-------------------------------

Δημιουργία ιστοτόπων στο ΠΣΔ με το WordPress στο νέο σύστημα φιλοξενίας ιστοτόπων (PLESK)

Τρίτη 23 Ιουνίου 2020, 15:00 - 16:00

Στο ιστοσεμινάριο (Webinar) αυτό θα συζητήσουμε βήμα-βήμα τη δημιουργία ιστοτόπου με χρήση του WordPress στο νέο περιβάλλον φιλοξενίας ιστοτόπων του ΠΣΔ (PLESK). Θα δώσουμε μεγαλύτερη βάση στο περιβάλλον του PLESK και στις δυνατότητές του, περιληπτικά θα δούμε την εγκατάσταση ιστοτόπου με WordPress. Η διάρκεια της παρουσίασης θα είναι περίπου 45 λεπτά. Στο τέλος θα απαντηθούν ερωτήσεις σχετικές με το θέμα της παρουσίασης.

Ευχαριστούμε που χρησιμοποιείτε τις υπηρεσίες του Πανελληνίου Σχολικού Δικτύου

Σας περιμένουμε στα ιστοσεμινάρια μας

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟ