Κάλεσμα συμμετοχής σχολείων και εκπαιδευτικών στο ευρωπαϊκό Έργο «ON-OFF. Switch ON your mind, switch OFF gender-based violence online»

Ενάντια στην διαδικτυακή φυλετική βία: Έναρξη του ευρωπαϊκού προγράμματος "ON-OFF. Switch ON your mind, switch OFF gender-based violence online", το οποίο αποσκοπεί στη δημιουργία ενός μοντέλου παρέμβασης για εκπαιδευτές και εκπαιδευτικούς.

Call: REC-AG-2018 - Rights, Equality and Citizenship Programme

700 νέοι και 90 εκπαιδευτές και εκπαιδευτικοί θα εμπλακούν στις διακρατικές μας δράσεις με τη συμβολική έναρξη του προγράμματος να ορίζεται για τη Δευτέρα 25 Νοεμβρίου, Διεθνή Ημέρα για την Εξάλειψη της Βίας κατά των Γυναικών

Το ευρωπαϊκό πρόγραμμα ON-OFF στοχεύει στη δημιουργία ενός μοντέλου παρέμβασης για την καταπολέμηση της διαδικτυακής φυλετικής βίας προς όφελος των εκπαιδευτών και εκπαιδευτικών ανά την Ευρώπη. Ο στόχος είναι να δημιουργηθεί και να δοκιμαστεί ένα μοντέλο παρέμβασης που θα είναι ελεύθερα διαθέσιμο, μόλις επικυρωθεί.

Το έργο περιλαμβάνει 6 οργανισμούς-εταίρους από 5 ευρωπαϊκές χώρες: τη Βουλγαρία, την Κύπρο, την Ελλάδα, την Ισπανία και την Ιταλία. Η έναρξη των δραστηριοτήτων είναι συμβολικά καθορισμένη για τη Δευτέρα 25 Νοεμβρίου, Διεθνή Ημέρα για την Εξάλειψη της Βίας κατά των Γυναικών. Από τη Δευτέρα, ενδιαφερόμενοι εκπαιδευτές και εκπαιδευτικοί μπορούν να ζητήσουν να συμμετάσχουν στις δραστηριότητες. Το πρόγραμμα χρηματοδοτείται κατά 80% από τα ευρωπαϊκά ταμεία (Call: REC-AG-2018 - Rights, Equality and Citizenship Programme) και το 20% από τη συγχρηματοδότηση των εταίρων. Συνολικά, στις 5 χώρες θα συμμετάσχουν 700 νέοι και 90 δάσκαλοι, καθηγητές και εκπαιδευτικοί.

«Τις τελευταίες μέρες μόλις ξεκινήσαμε να παρουσιάζουμε το έργο σε τοπικά σχολεία και εκπαιδευτικά ιδρύματα» - εξηγεί η Lumen Association – συντονιστής εταίρος του προγράμματος στην Ιταλία  - Πραγματοποιήσαμε μια πρώτη παρουσίαση του έργου που θα αναπτυχθεί για δύο χρόνια στις 5 ευρωπαϊκές χώρες εταίρους. Είναι ένα φιλόδοξο έργο: Ο στόχος είναι να δημιουργηθεί, με συμμετοχικό τρόπο, ένα πρότυπο παρέμβασης το οποίο να μπορεί να χρησιμοποιηθεί ελεύθερα από τα ευρωπαϊκά σχολεία και εκπαιδευτικά κέντρα για την καταπολέμηση της διαδικτυακής φυλετικής βίας, ενάντια στα στερεότυπα και την αντικειμενοποίηση των γυναικών.

Σε κάθε χώρα θα συμμετέχουν τουλάχιστον 18 εκπαιδευτικοί και περίπου 140 κορίτσια και αγόρια ηλικίας 12 έως 17 ετών. Με λίγα λόγια, το πρόγραμμα περιλαμβάνει μια συμμετοχική πορεία και μια έρευνα για τη συλλογή αναγκών, ιδεών, προτάσεων και υποδείξεων για τον ορισμό του μοντέλου. Στη συνέχεια, οι εταίροι θα αναπτύξουν το μοντέλο παρέμβασης και θα εκπαιδεύσουν κατάλληλα τους συμμετέχοντες εκπαιδευτικούς, ώστε να μπορούν να το εφαρμόσουν στους νέους. Ο πειραματισμός θα ξεκινήσει σε σχολεία και κέντρα νεότητας και νεολαίας, με επακόλουθη επικύρωση του μοντέλου.

Στο τέλος, το μοντέλο παρέμβασης θα είναι διαθέσιμο σε 5 γλώσσες στην ηλεκτρονική πλατφόρμα του Προγράμματος: ένα πειραματικό και επικυρωμένο σύνολο δραστηριοτήτων που θα περιέχει την πορεία, εικόνες, βίντεο, και ενημερωτικά δελτία που μπορούν να χρησιμοποιηθούν για την ενημέρωση, εμπλοκή και ευαισθητοποίηση σε θέματα της καταπολέμησης της διαδικτυακής φυλετικής βίας.

Όλα τα τοπικά σχολεία, τα κέντρα νεότητας, οι εκπαιδευτικοί και εκπαιδευτές μπορούν να συμμετέχουν ελεύθερα στις δραστηριότητες του έργου.

Για πληροφορίες και συμμετοχή μπορείτε να επικοινωνήσετε με την ομάδα μας στα παρακάτω στοιχεία επικοινωνίας

InterMediaKT:

Υπεύθυνοι Διαχείρισης

Γρηγόρης Αρχιμανδρίτης

Αντωνέλα Κοτσώνη

Τηλ: 2610220515

E-Mail: info@intermediakt.org (Με θέμα: Συμμετοχή στο Πρόγραμμα ON-OFF)