Λήξη του eTwinning project “games of light and shadows”

Ολοκληρώθηκε για 2η συνεχόμενη χρονιά η συνεργασία του 2ου Γυμνασίου Περιστερίου με το 6ο Γυμνάσιο Βέροιας σε ένα διακρατικό πρόγραμμα eTwinning  με θέμα "games of light and shadows". Στο πρόγραμμα συμμετείχαν επίσης ένα σχολείο από την Πορτογαλία (Agrupamento de Escolas de Rates, Póvoa de Varzim) και ένα από την Τουρκία (Atatürk Ortaokulu). Σκοπός του προγράμματος ήταν να αναδείξει τη διασκέδαση στη διδασκαλία της Φυσικής αλλά και να δείξει τη Φυσική μέσα στις Τέχνες. Οι μαθητές πειραματίστηκαν πάνω στη διάδοση του φωτός και τη δημιουργία σκιάς, συμμετείχαν σε ένα διαγωνισμό φωτογραφίας, έγραψαν συνεργατικά κείμενα για παράσταση σε Θέατρο Σκιών με θέμα τη Φιλία και τέλος παρουσίασαν το δικό τους Θέατρο Σκιών. Η πολυδιαθεματικότητα του προγράμματος ανέπτυξε πολλές πλευρές της προσωπικότητας των μαθητών καθώς και τις ψηφιακές τους δεξιότητες.

Μπορείτε να παρακολουθήσετε την εξέλιξη του προγράμματος μέσα από την ψηφιακή έκθεση του προγράμματος

.https://www.emaze.com/@ALRZOOTWZ/the-games-of-light-and-shadow-gallery