Μαθήματα προγραμματισμού και Python του BWSI του ΜΙΤ και Πανελλήνιος Διαγωνισμός Ρομποτικής “2ο RacecarChallenge”

Μαθήματα προγραμματισμού και Python του BWSI του ΜΙΤ 2

Οι εγγραφές ξεκίνησαν για τον 2ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό Ρομποτικής “RacecarChallenge”. Ο διαγωνισμός, που απευθύνεται σε μαθητές και μαθήτριες Α’, Β’, Γ’ Γυμνασίου και Α’ Λυκείου, είναι βασισμένος στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα miniRacecar, το οποίο δημιουργήθηκε και προσφέρεται από το Beaver Works Summer Institute (BWSI) του Massachusetts Institute of Technology και διατίθεται, στο πλαίσιο του Racecar Challenge, εντελώς δωρεάν στους μαθητές που φοιτούν στην Ελλάδα. Οι μαθητές που θα ολοκληρώσουν τουλάχιστον τα 3 πρώτα εργαστήρια  του μαθήματος miniRacecar  θα έχουν την δυνατότητα να λάβουν μέρος στον τελικό διαγωνισμό του Racecar Challenge, που θα διεξαχθεί στις 29 Απριλίου 2023 διαδικτυακά και στις εγκαταστάσεις του Pierce – The American College of Greece.

Στόχος του προγράμματος είναι να βοηθήσει τους μαθητές και τις μαθήτριες να αναπτύξουν τις γνώσεις και τις δεξιότητές τους στους τομείς του προγραμματισμού (σε Python), της ρομποτικής και της τεχνολογίας. Οι συμμετέχοντες θα έχουν επίσης δωρεάν πρόσβαση στο μάθημα Python Core του BWSI, μια προαιρετική εκπαίδευση σε Python, για να αποκτήσουν όσοι μαθητές το επιθυμούν τις απαραίτητες βάσεις στη γλώσσα προγραμματισμού. Δεν υπάρχει κανένα κόστος για τη συμμετοχή στα μαθήματα BWSI Python Core και miniRacecar καθώς και στον διαγωνισμό Racecar Challenge. Όλοι οι μαθητές που θα έχουν ολοκληρώσει τα 3 πρώτα εργαστήρια  του μαθήματος miniRacecar έως τις 26 Απριλίου 2023  είτε το συνολο του μαθήματος έως τις 31 Ιουλίου 2023, καθώς και οι επιβλέποντες καθηγητές τους, θα λάβουν αντίστοιχο πιστοποιητικό παρακολούθησής από το BWSI του MIT.Μαθήματα προγραμματισμού και Python του BWSI του ΜΙΤ

Η νικήτρια ομάδα του 2ου Racecar Challenge θα έχει την ευκαιρία να εκπροσωπήσει την Ελλάδα στον τελικό διαγωνισμό Racecar του BWSI το καλοκαίρι του 2023 στην πανεπιστημιούπολη του MIT, καθώς και να παρακολουθήσει την τελευταία εβδομάδα του θερινού προγράμματος του BWSI  πριν από τους τελικούς αγώνες, πάντα με την επιφύλαξη τυχόν περιορισμών λόγω της πανδημίας. Θα λάβει, επίσης, ένα δωρεάν κιτ του ρομποτικού αυτοκινήτου, προκειμένου  να συμμετάσχει στον τελικό διαγωνισμό.

Αυτή η πρωτοβουλία είναι μια μοναδική ευκαιρία για τους μαθητές να παρακολουθήσουν χωρίς κόστος ένα μάθημα ρομποτικής υψηλού επιπέδου, ειδικά σχεδιασμένο για μαθητές σχολικής ηλικίας, από ένα παγκοσμίου φήμης πανεπιστήμιο. Υποστηρίζεται από τον σύνδεσμο αποφοίτων του ΜΙΤ στην Ελλάδα MIT Club of Greece, και είναι προϊόν συνεργασίας μεταξύ του Mathisi Initiative, ενός μη κερδοσκοπικού οργανισμού που συνεργάζεται με το BWSI και το MIT, για να δοθεί πρόσβαση στο πρόγραμμά τους σε μαθητές στην Ελλάδα, και του Pierce – The American College of Greece που θα διοργανώσει και θα φιλοξενήσει τον διαγωνισμό στην Αθήνα.

Οι εγγραφές για το πρόγραμμα και τον διαγωνισμό ολοκληρώνονται στις 4 Νοεμβρίου 2022, ώρα 18:00. Περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να βρείτε στο www.racecarchallenge.org ή μέσω επικοινωνίας στο info@mathisi.gr.