Μαθησιακή Κινητικότητα Προσωπικού Σχολικής Εκπαίδευσης της Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Θεσπρωτίας σχ. έτους 2022-2023

1η Κινητικότητα, Νίκαια, 03/04/2023-08/04/2023

Η Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Ν. Θεσπρωτίας ανακοινώνει την πραγματοποίηση της 1ης κινητικότητας για επιμόρφωση προσωπικού στο πλαίσιο Ευρωπαϊκού Προγράμματος Erasmus+ 2022 ΚΑ1 του Τομέα Σχολικής Εκπαίδευσης, που συγχρηματοδοτείται από την Ευρωπαϊκή Ένωση και ελέγχεται από το Ίδρυμα Κρατικών Υποτροφιών (ΙΚΥ).

ΔΙΠΕ ΘΕΣΠΡΩΤΙΑΣ

Η 1η δραστηριότητα επιμόρφωσης προσωπικού πραγματοποιήθηκε στη Νίκαια της Γαλλίας από 03/04/2023 έως και 08/04/2023, με τη συμμετοχή είκοσι (20) εκπαιδευτικών της Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Ν. Θεσπρωτίας.

Σκοπός της δραστηριότητας με τίτλο “Teaching Refugees and Migrants in my Classroom” που διοργανώθηκε από τον φορέα Motivated Learning for Everyone ήταν η εξοικείωση των συμμετεχόντων με αποτελεσματικές στρατηγικές διδασκαλίας για μαθητές πρόσφυγες και μετανάστες, ενθαρρύνοντας την κατανόηση των εμπειριών και των ιδιαίτερων εκπαιδευτικών αναγκών τους.

Η επιμορφωτική δράση αποτελείτο τόσο από θεωρητικό όσο και από πρακτικό μέρος. Στο πλαίσιο της επιμόρφωσης, οι εκπαιδευόμενοι είχαν την ευκαιρία να συμμετάσχουν σε εργαστήρια, στα οποία εξοικειώθηκαν με κατάλληλες διδακτικές προσεγγίσεις και καλές πρακτικές για μαθητές πρόσφυγες και μετανάστες, προωθώντας τη συμπερίληψη τους μέσα σε ένα υποστηρικτικό για τους ίδιους περιβάλλον.

Screenshot 1

Οι εκπαιδευτικοί ανέπτυξαν τις απαραίτητες επαγγελματικές, οργανωτικές, ψηφιακές και γλωσσικές δεξιότητες και καλλιέργησαν τις κατάλληλες στάσεις, προκειμένου να είναι σε θέση να αξιοποιούν την πολιτισμική ποικιλομορφία, καταπολεμώντας κάθε είδος κοινωνικού αποκλεισμού και περιθωριοποίησης στο σχολικό περιβάλλον.