Μια Γραμμή και μια Τέλεια κι είναι Θαύμα η ιστορία . . .

Το Ε.Ε.Ε.ΕΚ. Θήβας και το 5ο Δημοτικό Σχολείο Θήβας υποδέχονται την Τρίτη στις 13/12/2022 και ώρα 9:00 τη συγγραφέα του παραμυθιού: Μια Γραμμή και μια Τέλεια κι είναι Θαύμα η ιστορία, Ευαγγελία Γκιώνη και τις εκδόσεις Μέγας Σείριος. Μια μοναδική ευκαιρία για τους μικρούς μας μαθητές να ζήσουν από κοντά την ιστορία του παραμυθιού που μιλάει για το μικρό θαύμα που ήθελε να γίνει… Τι συμβαίνει όμως στην παραμυθένια ιστορία μας;

Οι μαθητές της τρίτης και τέταρτης δημοτικού και οι μαθητές του Εργαστηρίου Ειδικής Επαγγελματικής Εκπαίδευσης θα ταξιδέψουν με το μικρό θαύμα στην μαγευτική χώρα των παραμυθιών, θα έχουν την ευκαιρία να συζητήσουν, να παίξουν, να ρωτήσουν τη Συγγραφέα, Τι ήθελε επιτέλους να γίνει αυτό το μικρό θαύμα; Τι ψάχνει να βρει; Που είναι η πολιτεία των Ουάου; Ποιος είναι ο Σοφός;

Θα έχουν την ευκαιρία να γνωρίσουν από κοντά το μικρό θαύμα που θα ταξιδέψει με την κ. Γκιώνη στη Θήβα να παίξει μαζί τους ορισμένες σκηνές, καθώς το παραμύθι έχει διασκευαστεί από την ίδια και σε θεατρικό έργο, η παράσταση του οποίου, ταξιδεύει με τους συντελεστές του, όπου υπάρχουν παιδιά και χώροι παιδιών που έχουν ανάγκη στιγμές χαράς και γέλιου.

Θα ακούσουν και θα τραγουδήσουν όλοι μαζί το τραγούδι του παραμυθιού, ένα τραγούδι/νανούρισμα σε στίχους της ποιήτριας και εκπαιδευτικού Βασιλικής Εργαζάκη και μουσική Λάζαρου Κουμεντάκη (Εκπαιδευτικού Μουσικής του Ε.Ε.Ε.ΕΚ. Θήβας) και θα ζήσουν λίγες ώρες στιγμές χαράς, γέλιου και δημιουργικής συζήτησης.

Οι Σύλλογοι Διδασκόντων των δύο σχολείων και οι κκ. Διευθυντές (Ε.Ε.Ε.ΕΚ. Θήβας και 5ου Δημοτικού Σχολείου Θήβας) ευχαριστούν θερμά τους συντελεστές και τη συγγραφέα κ. Ευαγγελία Γκιώνη για την άμεση ανταπόκριση τους, στο κάλεσμά τους.