Νηπιαγωγείο και Δημοτικό Σχολείο Κατακόλου σε συμβολικό αγώνα δρόμου εις μνήμην των πεσόντων αγωνιστών φοιτητών της εξέγερσης του Πολυτεχνείου το 1973

Την Παρασκευή 18 Νοεμβρίου 2022 η Σχολική Μονάδα Κατακόλου (Νηπιαγωγείο και Δημοτικό Σχολείο) συνδιοργάνωσε με τον Λαογραφικό Όμιλο Κατακόλου "Σπύρος Χιώνης" συμβολικό αγώνα δρόμου για την εξέγερση του Πολυτεχνείου το 1973. Η εκκίνηση ορίστηκε στον αύλειο χώρο της Σχολικής Μονάδας και ο τερματισμός στον λιμένα του Κατακόλου.  Ακολούθησε το άκουσμα του Εθνικού Ύμνου, η κατάθεση γαρύφαλλων στο ηρώο του χωριού από όλους τους συμμετέχοντες, προς ένδειξη τιμής στους φοιτητές που αγωνίστηκαν για την καταστολή της χούντας και τέλος, η βράβευση με μετάλλιο και στεφάνι ελιάς των μαθητών που συμμετείχαν.
Η χαρά παιδιών και εκπαιδευτικών ήταν μεγάλη όπως εξίσου μεγάλο ήταν και το αίσθημα υπερηφάνειας για τη συμμετοχή σε βιωματικές δράσεις που τιμούν όσους αγωνίστηκαν για την ελευθερία μας.
Κανείς δεν πρέπει να ξεχνά τους φοιτητές που έδωσαν τη ζωή τους για να αποκατασταθεί η Δημοκρατία στην Ελλάδα.
Κάτω η χούντα! Ζήτω η Δημοκρατία!
Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί :
1. Κωνσταντινίδου Σοφία (Προϊσταμένη και νηπιαγωγός στο Νηπιαγωγείο Κατακόλου)
2. Μπούρη Αλεξία (Δασκάλα στο Δημοτικό Σχολείο Κατακόλου)
3. Σοφού Αγγελική (Διευθύντρια και δασκάλα στο Δημοτικό Σχολείο Κατακόλου)