Νηπιαγωγείο Ριζαριού : Ένα ακόμη βραβείο για το σχολείο μας! Το «EU Code Week School Label»

«EU Code Week School Label»

316160097 8775509212489165 8931288785782426167 n 1Μία νέα επιβράβευση κι αναγνώριση, ένα ακόμη βραβείο για  το σχολείο μας !
Το «EU Code Week School Label» για την περίοδο 2022-2024 απονέμεται δικαιωματικά στο Νηπιαγωγείο μας που αναγνωρίζεται και επίσημα σχολείο που εφαρμόζεται ο προγραμματισμός και η κωδικοποίηση,προωθώντας την καινοτομία  στην εκπαιδευτική διαδικασία ! Η δε χαρά μας και η περηφάνεια απερίγραπτη !
Ευχαριστούμε θερμά την ομάδα του CODE WEEK για την τιμή!
Το βραβείο θεσπίστηκε για πρώτη φορά φέτος ,γιορτάζοντας τα δέκατα (10) " Γενέθλια " του CODE WEEK!

Πιστεύουμε ότι ο βασικός γραμματισμός όλων σε μια ψηφιακή εποχή πρέπει να περιλαμβάνει την κατανόηση του προγραμματισμού και την ανάπτυξη καίριων ικανοτήτων που σχετίζονται με την υπολογιστική σκέψη, όπως είναι η επίλυση προβλημάτων, η συνεργασία και οι δεξιότητες ανάλυσης.

Η εκμάθηση της συγγραφής κώδικα μπορεί να δώσει ώθηση στους μαθητές σου έτσι ώστε να βρεθούν στο προσκήνιο μιας κοινωνίας ψηφιακών ικανοτήτων, να κατανοήσουν καλύτερα τον κόσμο που τους περιβάλλει και να έχουν περισσότερες ευκαιρίες επιτυχίας στην προσωπική και επαγγελματική ζωή τους.

Code week teachers group :

Η Εβδομάδα Προγραμματισμού προσφέρει σε όλους τους μαθητές τη δυνατότητα να κάνουν τα πρώτα τους βήματα ως δημιουργοί ψηφιακού περιεχομένου, παρέχοντας δωρεάν σε σχολεία και δασκάλους ευκαιρίες επαγγελματικής ανάπτυξης, εκπαιδευτικό υλικό, διεθνείς προκλήσεις και ευκαιρίες ανταλλαγών.

Περισσότερες  πληροφορίες μπορείτε να βρείτε εδώ : https://codeweek.eu/codeweek4all
Και το συγχαρητήριο γράμμα της ομάδας CODE WEEK  που πιστοποιεί την απονομή του βραβείου μας !
«Congratulations!
We are excited to announce that your school has been selected to get the «EU Code Week School Label» for the period 2022-2024! Thank you for your application and all the hard work you have put in to bring EU Code Week to your school and motivate students to discover the power and beauty of programming and coding. In attachment, you can find your digital certificate acknowledging your success.»
Once again, thank you for your application and congratulations for your success!

Kind regards,

The EU Code Week School Label Team