“Οι STE(A)M εξερευνητές του σήμερα, οι δημιουργοί του αύριο” το νέο Σχέδιο μαθησιακής κινητικότητας Erasmus+ για εκπαιδευτικούς του 3ου ΔΣ Αγίου Νικολάου

Μετά την επιτυχημένη ολοκλήρωση της δράσης STEM 2.0 τη χρονιά 2019-20, ένας νέος δρόμος ανοίγεται για εκπαιδευτικούς και μαθητές του 3ου Δημοτικού Αγίου Νικολάου Λασιθίου!

Με βαθμολογία 95/100, εγκρίθηκε η χρηματοδότηση του νέου Σχεδίου κινητικότητας για επιμόρφωση Erasmus+ KA1 με τίτλο “Οι STE(A)M εξερευνητές του σήμερα, οι δημιουργοί του αύριο” (2020-1-EL01-KA101-077989), δίνοντας τη δυνατότητα σε 10 εκπ/κούς να επιμορφωθούν στη μεθοδολογία “STEM” [Science, Technology, Engineering and Mathematics].
Τα επόμενα 2 χρόνια, θα συμμετέχουν σε σεμινάρια για την αξιοποίηση της ρομποτικής και των LEGO, τη διδακτική των Μαθηματικών μέσω της Τέχνης, την αξιοποίηση των παιχνιδιών και των θεατρικών πρακτικών στη διδασκαλία των Φυσικών Επιστημών και το πρόγραμμα κοινωνικής ανάπτυξης Lego®-based therapy για παιδιά με δυσκολίες στην κοινωνική αλληλεπίδραση.
Το όφελος για τους μαθητές αναμένεται μεγάλο, καθώς μαθαίνουν να δουλεύουν σε ομάδες, αναζητούν λύσεις σε καθημερινά προβλήματα, κατανοούν τις απλές και σύνθετες μηχανές και τη λειτουργία τους, μαθαίνουν να κατασκευάζουν και να προγραμματίζουν ρομπότ, μαθαίνουν, μέσα από τις δραστηριότητες, να σκέφτονται αλγοριθμικά, ενώ η εισαγωγή στις Φυσικές Επιστήμες γίνεται αβίαστα, με βιωματικά projects, όπου τα παιδιά εμπλέκονται ενεργά.