Βήμα διαλόγου για το ΕΛ/ΛΑΚ στην εκπαίδευση

"Το βήμα διαλόγου της δικτυακής πύλης του ΠΣΔ για το εκπαιδευτικό ΕΛ/ΛΑΚ έχει σαν στόχο την κατάθεση απόψεων των εκπαιδευτικών - χρηστών του ΠΣΔ για την προοπτική και τους τρόπους ενσωμάτωσης και αξιοποίησης του Ελεύθερου Λογισμικού και Λογισμικού Ανοικτού Κώδικα (ΕΛ/ΛΑΚ) στην εκπαιδευτική διαδικασία.

Καλούμε όλους τους ενδιαφερόμενους εκπαιδευτικούς να καταθέσουν απόψεις. εμπειρίες ή απορίες τους πάνω σε θέματα όπως:
- Προοπτική ενσωμάτωσης του ΕΛ/ΛΑΚ στην εκπαιδευτική διαδικασία της πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης
- Παραδείγματα αξιοποίησης εφαρμογών ΕΛ/ΛΑΚ στο σχολικό εργαστήριο πληροφορικής και στην σχολική τάξη
- Χρήση εκπαιδευτικών εφαρμογών ΕΛ/ΛΑΚ
- Βελτίωση της δικτυακής πύλης ΕΛ/ΛΑΚ του ΠΣΔ

Πιστεύουμε ότι η δημιουργία μίας κοινότητας εκπαιδευτικών που χρησιμοποιούν ελεύθερο και ανοικτού κώδικα λογισμικό θα συνεισφέρει σημαντικά στην προσπάθεια για την καλύτερη δυνατή αξιοποίηση του ΕΛ/ΛΑΚ στην εκπαιδευτική διαδικασία."

Δείτε περισσότερα εδώ.