Όταν ο θεσμός αποκτά αληθινό νόημα

Ενώ όλα έδειχναν ότι για την φετινή χρονιά θα ήταν ανέφικτο, λόγω των συνθηκών, να πραγματοποιηθεί το θερινό σχολείο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης, που γίνεται κάθε χρόνο από το 2015 στην περιοχή του Καρπενησίου, η αποφασιστικότητα και το όραμα των ανθρώπων του Κέντρου Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Καρπενησίου Μανώλη Κοπανάκη και Παναγιώτη Κούτρα, μαζί με τον ενθουσιασμό της υπόλοιπης ομάδας, νίκησαν κάθε δισταγμό και εμπόδιο, με αποτέλεσμα να βρεθούμε και φέτος , περισσότεροι από 120 καθηγητές και δάσκαλοι , με τις οικογένειες μας, από τα Χανιά μέχρι την Κοζάνη , τη Χαλκιδική και την Θεσσαλονίκη, στο φιλόξενο Κρίκελλο Ευρυτανίας από 19 ως 26 Ιουλίου 2020.

Μαγικά μονοπάτια στη φύση που μας οδηγούν στην ενσυνείδηση, την συνεχή αυτοβελτίωση και την αυτογνωσία , εξερεύνηση, πεζοπορία μέσα στο δάσος σε ομάδες, παιχνίδια, διάσχιση του Ε4, διαβίωση στο ύπαιθρο, αναγνώριση φυτών και ζώων, μπάνιο στον Κρικελοπόταμο, βόλτα στον καταρράκτη αλλά και προσφορά εθελοντικής υπηρεσίας είναι λίγες από τις πολλές δραστηριότητες για το πρωί για όλες τις ηλικίες. Το βράδυ παιδαγωγικά βιωματικά εργαστήρια, ατελείωτες συζητήσεις και ανταλλαγή εμπειριών, αστροπαρατήρηση , κινηματογράφος στην υπέροχη πλατεία του χωριού, παραδοσιακό τραγούδι και χορός με ζωντανή μουσική στο φιλόξενο Κρίκελλο και βόλτες στα γύρω χωριά Δομνίστα, Στάβλοι, Σκοπιά, Άμπλιανημας γέμισαν ιδέες και δύναμη για την νέα σχολική χρονιά.

Κάθε ένας από εμάς για μια εβδομάδα έζησε το άπιαστο όνειρο, την ουτοπία , τη συναδέλφωση. Το χωριό μας προσέφερε απλόχερα την φιλοξενία του και ζωντάνεψε ανέλπιστα. Για τους πιο τολμηρούς το Πάντα Βρέχει, το Βελούχι, η Καλιακούδα, η Χελιδόνα και οι γύρω κορυφές Τσούμα , Τσούκα και Αρέντα. Για τους περιηγητές πιο μακρινές εξορμήσεις στο Καρπενήσι, στο Μεγάλο Χωριό, στις Κορυσχάδες, στο Μικρό χωριό, στο Μαυρίλο, στους μπαρουτόμυλους, στο Μοναστήρι του Προυσσού. Διανυκτέρευση στο ύπαιθρο με αντίσκηνα ή στους παραδοσιακούς ξενώνες της περιοχής και γαστρονομικές εμπειρίες με τοπικές παραδοσιακές συνταγές, γλυκά κλπ. Το θερινό σχολείο στο Καρπενήσι δεν είναι εναλλακτικές καλοκαιρινές διακοπές .

Είναι η πρόταση μας για ένα νέο καλύτερο βιωματικό σχολείο. Είναι η αλλαγή παραδείγματος για ένα σχολείο ζωντανό και ελκυστικό, που δίνει την ευκαιρία σε εκπαιδευτικούς και μαθητές να είναι χαρούμενοι, ασφαλείς και ευτυχισμένοι. Ζωντανεύει την εγκαταλελειμμένη μας ύπαιθρο και θέτει στο κέντρο της εκπαιδευτικής διαδικασίας τη φύση και τον άνθρωπο καθώς επαναπροσδιορίζει την αλληλεπίδρασή τους.

Είναι η θέρμη και η εμπιστοσύνη στα μάτια των εκπαιδευτικών που συμμετέχουν, είναι η αγάπη στην καρδιά, είναι η αλληλεγγύη, η αλληλεπίδραση με ανθρώπους που νιώθεις ότι είναι αδέλφια σου, είναι οι συζητήσεις μας για το πώς το σχολείο μας μπορεί να γίνει καλύτερο για τα παιδιά μας. Είναι η καθημερινή μας αγωνία για αυτοβελτίωση, αυτογνωσία και ενσυνείδηση. Είναι ο ορισμός της αριστείας!

Κάθε χρόνο ένα βήμα ψηλότερα, κάθε χρόνο ένα βήμα μακρύτερα.