Η παρουσία του 7ου Λυκείου Θεσσαλονίκης στα Χανιά ως εταίρου του προγράμματος Erasmus + KA229 “Acting now for the future”

Το 7ο Λύκειο Θεσσαλονίκης, ακολουθώντας τη διαμορφωμένη πλέον παράδοση συμμετοχής του σε προγράμματα, είχε την ευκαιρία να λάβει μέρος σε μία ακόμη κινητικότητα του προγράμματος Erasmus + KA229 με τον τίτλο “Acting now for the future” ως εταίρος. Η συγκεκριμένη κινητικότητα φιλοξενήθηκε στα Χανιά της Κρήτης κατά το διάστημα 14 έως και 18 Μαρτίου 2022. Η θεματική της εστιάστηκε σε ζητήματα όπως οι ανανεώσιμες πηγές και οι παθητικές μορφές ενέργειας, οι επιπτώσεις των πολιτικών επιλογών και αποφάσεων στον τομέα του τουρισμού στο περιβάλλον, αλλά και το συναφές νομοθετικό πλαίσιο δράσης των χωρών των εταίρων. Πέρα από τη Θεσσαλονίκη, που εκπροσωπήθηκε μέσω του 7ου Λυκείου Θεσσαλονίκης, και της Κρήτης που υπήρξε η χώρα υποδοχής, άλλες χώρες – εταίροι ήταν η Λιθουανία, η Εσθονία, η Τσεχία και η Πορτογαλία. Όλες οι ομάδες αποτελούνταν από περιορισμένο αριθμό μαθητών και συνοδών εκπαιδευτικών.

Το πρόγραμμα της χώρας υποδοχής, της φιλόξενης Κρήτης, υπήρξε άρτιο και αντίστοιχο των υψηλών απαιτήσεων των εταίρων. Τόσο η ποικιλία του όσο και η καλή οργάνωση συνετέλεσαν στην ομαλή ροή των δράσεων εξασφαλίζοντας το ενδιαφέρον όλων των συμμετεχόντων και την ικανοποίησή τους. Αναλυτικότερα, η παράλληλη στόχευση τόσο στην ακαδημαϊκή προσέγγιση των θεματικών όσο και η βιωματική καλλιέργεια της ενσυναίσθησης στα περιβαλλοντικά ζητήματα υπήρξε ιδιαίτερα αποτελεσματική. Παρουσιάσεις καταρχάς των ίδιων των μαθητών και μαθητριών στη θεματική της ατζέντας των δράσεων, αλλά και από ακαδημαϊκούς, όπως των κ.κ. Αϊβαλιώτη Μαρίας και Χατζησταύρου Βασίλειου, ή  από παράγοντες της τοπικής αυτοδιοίκησης, όπως των δημάρχων του Ηρακλείου και των Χανίων, επισκέψεις και ενημέρωση από τους αρμόδιους του εργοστασίου ανακύκλωσης ΔΕΔΙΣΑ των Χανίων, αλλά και ο καθαρισμός της παραλίας των Χανίων, τα θεατρικά δρώμενα, η σύνταξη επιστολής με συγκεκριμένα αιτήματα προς τον δήμαρχο Χανίων και πολλά άλλα υπήρξαν μερικές μόνο από τις πολλές δράσεις του προγράμματος. Αξίζει δε να τονιστεί η παρουσίαση του προγράμματος “Mission 100 – Climate – Neatral & Smart Cities” στο οποίο τα Χανιά παίρνουν μέρος, την εμπειρία των οποίων μαθητές/τριες και εκπαιδευτικοί είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν ως εταίροι του προγράμματος στο Δημαρχείο των Χανίων.

Ο πλούτος και η ποικιλία του προγράμματος βέβαια δε θα μπορούσε να μην περιλαμβάνει και δράσεις βασισμένες στην αδιάψευστη φιλοξενία των Κρητών. Έτσι, η κουζίνα, οι επισκέψεις σε πολιτιστικούς χώρους, όπως στην Πινακοθήκη ή τη Συναγωγή, η Μινωική Κνωσός, αλλά και οι βόλτες στα γραφικά στενά της πόλης έδωσαν το κατάλληλο χρώμα στην όλη διοργάνωση. Οπωσδήποτε, όμως, δε θα πρέπει να παραλειφθούν οι υψηλού επιπέδου παροχές διαμονής στο Arkadi Hotel και βεβαίως η δοτικότητα, η αμεσότητα, η φιλικότητα και η προσήνεια των εκπαιδευτικών των εκπαιδευτηρίων «Θεοδωρόπουλου», οι οποίοι επέδειξαν εξαιρετικό ζήλο και διαμόρφωσαν ευθύς εξαρχής ένα απόλυτα αρμονικό και συνεργατικό πλαίσιο δράσης.

Τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να μυηθούν στις αρχές της συλλογικότητας κάτω από την ομπρέλα της ευρύτερης κοινότητάς μας, της Ευρώπης. Η ανάπτυξη των δεξιότητας της επικοινωνίας, της αλληλεπίδρασης και της διαμόρφωσης πνεύματος αλληλοϋποστήριξης συνετέλεσαν στην έμπρακτη βίωση της ενσυναίσθησης και της κουλτούρας της συνεργασίας. Άλλωστε, στόχευση υπήρξε και παραμένει η διαμόρφωση της προοπτικής ενός κοινού μέλλοντος, βασισμένου στον σεβασμό στο περιβάλλον.

Η συμμετοχή του 7ου Λυκείου Θεσσαλονίκης υπήρξε, τέλος, ιδιαίτερα επιτυχής, καθώς η παρουσίαση των αποτελεσμάτων της έρευνας και των εργασιών των μαθητών/τριών ήταν μεστή, λειτουργική και η πλέον κατάλληλη για τη συγκεκριμένη δράση. Παράλληλα, τα παιδιά του σχολείου του 7ου Λυκείου Θεσσαλονίκης είχαν την ευκαιρία να νιώσουν τον παλμό της Ευρώπης, να διαμορφώσουν μια αντίληψη με γνώμονα τη διεκδίκηση ενός καθαρού περιβάλλοντος και μιας καλύτερης προοπτικής. Η χαρά και η ικανοποίηση όλων μας, άλλωστε, από τη συγκεκριμένη κινητικότητα ήταν αυτές που μας έδωσαν την αίσθηση ότι προγράμματα όπως το  Erasmus + KA229 με τον τίτλο “Acting now for the future” αφήνει περιθώρια για μια νέα πιο αισιόδοξη προοπτική: Καθαρό περιβάλλον σημαίνει δυναμική διεκδίκηση της νέας γενιάς για όσα της ανήκουν. Και τι άλλο της ανήκει πιο ξεκάθαρα, παρά ένα υγιές, καθαρό ελπιδοφόρο πλαίσιο ζωής;