Παρουσίαση Πολιτιστικών -Περιβαλλοντικά Προγράμματα του 8ου Γυμνασίου Αχαρνών

Στις  24/5/2023  στην αίθουσα  εκδηλώσεων παρουσιάστηκαν οι εκπαιδευτικές δράσεις και προγράμματα που υλοποιήθηκαν  στη παρούσα σχολικής χρονιάς με τη συμμετοχή των μαθητών/τριών  του Σχολείου. Οι  δράσεις συνιστούν  απόδειξη της εξωστρέφειας του Σχολείου και  ότι η βιωματική μάθηση συμβάλλει στην καλλιέργεια της γνωστικής και συναισθηματικής νοημοσύνης.

• Συγκεκριμένα τα πολιτιστικά και περιβαλλοντικά προγράμματα εντάσσονται στον άξονα 1 (Ι.Ε.Π.) με υπεύθυνο καθηγητή τον κύριο   Βλαχάκη και συνεργάστηκαν οι καθηγητές: Γερ. Ρεντίφης, Β. Μποζέττο και Έλλη Λαζοπούλου.
    • Μονή Δαφνίου & Βοτανικός Κήπος .
    • Διαγωνισμός Φυσικής «Αριστοτέλης».
    • Πείραμα Ερατοσθένη «Μέτρηση ακτίνας της Γης».
    • Εκπαιδευτική εκδρομή στο Πήλιο και στη Λακωνία.
  • Επί πλέον οι δράσεις κοινωνικού χαρακτήρα, που εντάσσονται στον άξονα 9 του Ι.Ε.Π. :
    • Χριστούγεννα 2022, Makea Wish
    • Ενημέρωση φορέα «Διέξοδος» και το Εθνικό Κέντρο Αιμοδοσίας
  • Τέλος παρουσιάστηκε το πρόγραμμα eTwinning “Mediterranean sending SOS” που πραγματοποιήθηκε σε συνεργασία με το Σχολείο Βell-lloc - Girona  που υλοποιήθηκε και οργανώθηκε από την υπεύθυνη καθηγήτρια κα Βάντα Μποζέττο και κο Βλαχάκη Γιάννη.