Παρουσίαση της Όπερας «ΙΛΙΑΔΑ» του Ομήρου της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Κορινθίας στο 4ο Γενικό Λύκειο Κορίνθου την Παρασκευή 6 Μαΐου 2022 / ΩΡΑ 7 Μ.Μ.

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΚΟΡΙΝΘΟΥ

ΤΜΗΜΑ ΣΧΟΛΙΚΩΝ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΩΝ

Δελτίο Τύπου – Τρίτη 12 Απριλίου 2022

ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΤΗΣ ΟΠΕΡΑΣ «ΙΛΙΑΔΑ» ΤΟΥ ΟΜΗΡΟΥ ΤΗΣ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗΣ ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ ΣΤΟ 4Ο ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΚΟΡΙΝΘΟΥ ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 6 ΜΑΪΟΥ 2022 / ΩΡΑ 7 Μ.Μ.

ΙΛΙΑΔΑ ΤΟΥ ΟΜΗΡΟΥ ΜΟΥΣΙΚΗ ΚΑΙ ΛΙΜΠΡΕΤΟ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΚΑΡΟΥΣΟΣ

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΚΟΡΙΝΘΟΥ

ΤΜΗΜΑ ΣΧΟΛΙΚΩΝ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΩΝ

ΜΙΚΡΑΣΙΑΤΙΚΗ ΣΤΕΓΗ ΚΟΡΙΝΘΟΥ

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ «ΝέΟΙ ΟΜΗΡίΔΕΣ 2022»

4ο ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΚΟΡΙΝΘΟΥ 6

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 6 ΜΑΪΟΥ 2022 / ΩΡΑ 7 Μ.Μ.

ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΟΣ: ΤΣΑΠΑΛΟΥ ΑΝΝΙΤΑ, ΜΟΥΣΙΚΟΣ - ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΣΧΟΛΙΚΩΝ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΩΝ ΔΔΕ ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ

Σολίστ: Βανέσσα Καλκάνη, Ωραία Ελένη

Ρέα Βουδούρη, Ανδρομάχη

Βιβή Ιωάννου, Βρισηίδα

Αργύρης Κοντονικολάου, Οδυσσέας

Αλέξανδρος Πισκιούλης, Πάτροκλος

Νικόλαος Δέδες, πιάνο.

Χορωδία Εκπαιδευτήριων "Απόστολος Παύλος" υπό τη διεύθυνση του Γρηγόρη

Θεατρική Ομάδα Γυμνασίου Εκπαιδευτηρίων "Ο Απόστολος Παύλος" υπό την επιμέλεια του Ανδρέα Κουτσόπουλου

Εκπαιδευτήρια "Απόστολος Παύλος" - Γυμνάσιο Διευθύντρια: Ματσούκα Μαρία-Χριστίνα

Υπεύθυνη του Τμήματος Σχολικών Δραστηριοτήτων ΔΔΕ Κορινθίας: Τσαπάλου Αννίτα, Μουσικός

ΣΚΗΝΟΘΕΣΙΑ: ΒΑΝΕΣΣΑ ΚΑΛΚΑΝΗ / ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗ ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΚΑΡΟΥΣΟΣ

ΑΦΙΣΑ 4ο page 0001 2Η όπερα «Ιλιάδα» του Ομήρου σε λιμπρέτο και μουσική του Παναγιώτη Καρούσου είναι ένα έργο μεταμοντέρνου ρομαντικού λυρισμού στις φόρμες των κλασικών οπερατικών έργων, για λυρικούς σολίστες, χορωδία και συμφωνική ορχήστρα. Η μουσική του κυρίου Παναγιώτη Καρούσου εντυπωσίασε πολύ.

Το έργο γράφτηκε πρόσφατα κατά την περίοδο της καραντίνας για την πανδημία του κορονοϊού, επηρεασμένο από τον λοιμό στην έναρξη της Ιλιάδας του Ομήρου: Ο Αγαμέμνονας όντας ασεβής προς τον ιερέα του Απόλλωνα, διαπράττει ύβρη που θα επιφέρει τη νέμεση του θεού και την τίση (Τα βέλη του θεού προκαλούν επιδημία, λοιμός στο στρατόπεδο των Αχαιών (στ. 44-53)), και επέφερε την έχθρα μεταξύ Αχιλλέα – Αγαμέμνονα, (Αχιλλέως μήνις).

Η όπερα «Ιλιάδα» είναι μια πρωτότυπη δημιουργία μουσικού θεάτρου, βασισμένη στον θεματικό άξονα της Μυθολογίας με το έπος «Ιλιάδα του Ομήρου» της αρχαίας ελληνικής γραμματείας. Μια σύνδεση της πολιτιστικής κληρονομιάς με τη σύγχρονη δημιουργία. Η Ιλιάδα του Ομήρου ως θεματικός άξονας διαπερνά όλα τα είδη Τέχνης και προσφέρεται για καινούργιες ερμηνείες. Αφορά σε ένα ευρύ φάσμα θεατών (από παιδιά μέχρι ενήλικες) και όντας τόσο πολύπλευρος και πολυεπίπεδος, μπορούμε να αναδείξουμε πτυχές οι οποίες δεν είναι ευρέως γνωστές.