Περιβαλλοντικό Πρόγραμμα “Πανδημία: να το δούμε ως ευκαιρία”

Τη σχολική χρονιά, 2022-2023, υλοποιήθηκε περιβαλλοντικό πρόγραμμα με θέμα «Πανδημία: να το δούμε ως ευκαιρία», με τους μαθητές της Α’ Γυμνασίου (31 μαθητές και μαθήτριες) του 4ου Γυμνασίου Θήβας, σε συνεργασία με το ΚΕΠΕΑ Μεσολογγίου. Το πρόγραμμα υλοποιήθηκε ύστερα από την πρωτοβουλία της καθηγήτριας και συντονίστριας του, κας Αλμπάνη Μαρίας (ΠΕ80) και εντάχθηκε στον Β΄ Θεματικό Κύκλο των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων με θεματική ενότητα «Φροντίζω το Περιβάλλον». Επίσης, το πρόγραμμα αυτό αποτέλεσε και δράση για την αξιολόγηση της σχολικής μονάδας του 4ου Γυμνασίου Θήβας και αφορά και το μάθημα της Οικιακής Οικονομίας και Οικολογίας ως προς τις ενότητες: ΑΓΩΓΗ ΥΓΕΙΑΣ και ΚΑΤΟΙΚΙΑ. Το ζήτημα των αναδυόμενων μεταδοτικών νοσημάτων βρέθηκε στον πυρήνα της Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης και θεωρείται αποτέλεσμα της περιβαλλοντικής υποβάθμισης των οικοσυστημάτων λόγω των ανθρώπινων δραστηριοτήτων. Έτσι, μέσω αυτής της θεματολογίας τα παιδιά κατανόησαν καλύτερα το ζήτημα των πανδημιών ως προς τα αίτια, τις επιπτώσεις και τη διαχείρισή του. Σκοπός ήταν η δημιουργία ενός ομαδοσυνεργατικού ψηφιακού πίνακα ανακοινώσεων (padlet) στον οποίο αποτυπώθηκαν όλες οι δραστηριότητες του προγράμματος. Το πρόγραμμα ολοκληρώθηκε σε 16 συναντήσεις, οι οποίες γίνονταν κάθε Παρασκευή εκτός ωρολογίου προγράμματος. Οι παράμετροι που διευκόλυναν την επίτευξη των στόχων ήταν η άψογη συνεργασία ανάμεσα στους μαθητές και στους υπεύθυνους καθηγητές της δράσης, η συνεργασία των μαθητών σε ομάδες και η χρήση της πλατφόρμας του ΚΕΠΕΑ Μεσολογγίου, ως οδηγό για την επίτευξη των στόχων της δράσης.

Οι υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί του προγράμματος ήταν: η κα Αλμπάνη Μαρία (ΠΕ80-Συντονίστρια), η κα Τούτουζα Βασιλική (ΠΕ03-Υποδιευθύντρια) και ο κ. Δεφίγγος Στέφανος (ΠΕ11-Καθητής Φυσικής Αγωγής). Το πρόγραμμα ολοκληρώθηκε με την εκπαιδευτική επίσκεψη της περιβαλλοντικής ομάδας, την Παρασκευή 28 Απριλίου 2023, στο Πάρκο Ελληνικού (Ellinikon Experience Park) και στο Κέντρο Διάσωσης Θαλάσσιας Χελώνας Καρέτα-Καρέτα, στην Αθήνα. Το πρόγραμμα της εκπαιδευτικής επίσκεψης περιλάμβανε αρχικά την ξενάγηση της ομάδας στον εκθεσιακό χώρο του Πάρκου, όπου τα παιδιά είχαν τη δυνατότητα να το δουν και να το θαυμάσουν από κοντά. Στο Πάρκο η περιβαλλοντική ομάδα συμμετείχε σε μια δράση με θέμα «Αθλητισμός, Υγεία και Προστασία από τις Πανδημίες». Τα παιδιά συνεργάστηκαν σε ομάδες, έκαναν διάφορες αθλοπαιδιές και δημιούργησαν τα δικά τους συνθήματα για την προστασία της υγείας μας από τις πανδημίες. Κεντρικό μήνυμα των μαθητών και των μαθητριών μας ήταν: «Δεν υπάρχει πανδημία, υπάρχει ευκαιρία για άθληση και υγεία». Στη συνέχεια, η περιβαλλοντική ομάδα επισκέφθηκε το Κέντρο Διάσωσης της Θαλάσσιας Χελώνας Καρέτα στη Γλυφάδα, όπου εκεί η υπεύθυνη ξενάγησε τα παιδιά στους χώρους του κέντρου και τους μίλησε για τις δυσκολίες που αντιμετωπίζει η χελώνα Καρέτα-Καρέτα, καθώς και για τις συνθήκες επιβίωσης αλλά και τους τρόπους προστασίας της. Πολύ συγκινητικό ήταν το γεγονός ότι η περιβαλλοντική ομάδα του 4ου Γυμνασίου Θήβας υιοθέτησε τον “Lilo”, μια τραυματισμένη χελώνα που βρίσκεται στο κέντρο για αποκατάσταση της υγείας της και επανένταξη στο θαλάσσιο περιβάλλον. Μετά την ολοκλήρωση της ξενάγησης στο Κέντρο Διάσωσης της Θαλάσσιας Χελώνας Καρέτα-Καρέτα, η περιβαλλοντική ομάδα συγκεντρώθηκε σε ιδιαίτερο χώρο του Κέντρου όπου ακολούθησε συζήτηση για τις πανδημίες που προκαλούνται από τα ζώα, με αφορμή την υιοθεσία της τραυματισμένης χελώνας «Lilo» από το σχολείο μας, 4ο Γυμνάσιο Θήβας. Τελευταία στάση ήταν η άφιξη των παιδιών στο Burger House, στον Άγιο Στέφανο, όπου εκεί οι μαθητές και οι μαθήτριες απόλαυσαν ένα μικρογεύμα και αντάλλαξαν απόψεις για τα γεγονότα που έζησαν κατά την διάρκεια της επίσκεψης. Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε τους υπεύθυνους, τόσο του Πάρκου Ελληνικού όσο και του Κέντρου Διάσωσης της Θαλάσσιας Χελώνας, για την εξαιρετική ξενάγηση των μαθητών και μαθητριών της περιβαλλοντικής ομάδας. Επίσης, ευχαριστούμε πολύ τον υπεύθυνο του Burger House για την άμεση εξυπηρέτηση των παιδιών κατά την διάρκεια του μικρογεύματος και φυσικά, το ΚΕΠΕΑ Μεσολογγίου. Θερμές ευχαριστίες οφείλουμε στην Διευθύντρια του σχολείου μας κα Γκιζίλη Σταυρούλα για την υποστήριξη, στον Σύλλογο των Διδασκόντων που διευκόλυνε με διάφορους τρόπους την διεξαγωγή του προγράμματος, στους γονείς των παιδιών μας και φυσικά στους μαθητές και στις μαθήτριες μας για την άψογη συμπεριφορά και συνεργασία τους καθ’ όλη τη διάρκεια του προγράμματος.