14-15 Μαϊου 2018 – Πολιτιστικό φεστιβάλ “Ιχνηλατώντας τη Θράκη”

Το 1ο Γυμνάσιο Σπάτων και η πολιτιστική του ομάδα σας προσκαλούμε στο πολιτιστικό μας φεστιβάλ με θέμα "ιχνηλατώντας τη Θράκη" που λαμβάνει χώρα στο Μουσείο Οίνου Μάρκου στις 14 και 15 Μάιου.

Δευτέρα 14 Μαΐου 2018
9:30 Χαιρετισμός Σεβασμιοτάτου Μητροπολίτου Μεσογαίας και Λαυρεωτικής κ. Νικολάου.
9:45 Χαιρετισμός δημάρχου Σπάτων-Αρτέμιδος κ. Μάρκου Δημητρίου.
10:00 Χαιρετισμός διευθυντή του 1ου Γυμνασίου Σπάτων κ. Δημαρά Παναγιώτη.
10:00 Χαιρετισμός από τη συντονίστρια Τσακίρη Μαρία και παρουσίαση ηλεκτρονικού βιβλίου.
10:30 Παρουσίαση του Άρχοντος Αγιογράφου του Οικουμενικού Πατριαρχείου Μητράκα Ιωάννη. (Προλογίζει η Οικονομάκη Σοφία)
11:00
«Μια φορά και έναν καιρό στο Διδυμότειχο…» Παρουσίαση ενός βυζαντινού παραμυθιού μέσα από μια παράσταση Καραγκιόζη, από μαθητές της Α΄ τάξης του σχολείου μας.
11:30 «Η μετουσίωση του προσφυγικού δράματος σε δημιουργία και πολιτισμό» από την ψυχοθεραπεύτρια Κολοκοτρώνη.Χρύσα.
12:00 Διάλειμμα
12:15 Κοινωνιόδραμα με την ψυχοδιαδραματίστρια-εκπαιδευτικό Λιώλιου Κατερίνα και μαθητές της Β΄ τάξης του σχολείου μας.
13:00 ΙΔ.ΙΣ.ΜΕ.: Προβολή ντοκιμαντέρ με τίτλο «Ζάππειο Παρθεναγωγείο Κωνσταντινουπόλεως».(Υποστήριξη από την Ιστορικό  Σαρίογλου Ειρήνη)
14:00 Σύνδεση μέσω Skype με το Μουσείο Καραθεοδωρή στην Κομοτηνή.

Τρίτη 15 Μαΐου 2018
9:15 «Ιχνηλατώντας τη ζωή και το έργο του Κωνσταντίνου Καραθεοδωρή». Παρουσίαση των ερευνητικών εργασιών των μαθητών του προγράμματος.
(Προλογίζει η Μουτάφη Νίκη)
10:00: «Ιχνηλατώντας τη Θράκη». Παρουσίαση των ερευνητικών εργασιών των μαθητών του προγράμματος .
(Προλογίζει η Τσακίρη Μαρία)
10:45 Παραδοσιακή μουσική  και τραγούδια από τη χορωδία του σχολείου μας υπό την Παπαδοπούλου Κατερίνα.
11:30 Σύνδεση μέσω Skype με το Ιστορικό και Λαογραφικό Μουσείο Ορεστιάδας.
12:00
Διάλειμμα.
12:15 «Ο Α΄ Παγκόσμιος πόλεμος και η  ενσωμάτωση της Θράκης στον εθνικό κορμό». Προσέγγιση από τον Ιστορικό Μαζαράκη-Αινιάνα Φίλιππο.
12:40 ΙΔ.ΙΣ.ΜΕ.: Προβολή ντοκιμαντέρ με τίτλο «Η σιωπηλή σχολή». Η περίπτωση της Χάλκης.
(Υποστήριξη από την Ιστορικό Σαρίογλου Ειρήνη)
13:15 «Η γευσιγνωσία της Θράκης ως στοιχείο πολιτιστικής ταυτότητας» από την Εκμεκτσίογλου Μαρία.
13:45 Χοροί από μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας.
(Διδασκαλία: Λάγαρη Έφη και Τραγά Μάρθα)
14:00 Δεξίωση.