Πρόγραμμα Erasmus+KA1 επιμόρφωσης μαθητών και εκπαιδευτικών Εσπερινού ΕΠΑΛ Γιαννιτσών

«Συνεχιζόμενη ανάπτυξη δεξιοτήτων για εκπαιδευτικούς και μαθητές του Εσπερινού Επαγγελματικού Λυκείου Γιαννιτσών».

Στο πλαίσιο Ευρωπαϊκού Προγράμματος Erasmus+KA1, με κωδικό 2018‐1‐EL01‐KA102‐047383, πραγματοποιήθηκαν δύο υποδράσεις ,μια με μαθητές και μια με εκπαιδευτικούς.

Στην πρώτη υποδράση, δεκαπέντε μαθητές από το Εσπερινό Επαγγελματικό Λύκειο Γιαννιτσών τοποθετήθηκαν για δύο εβδομάδες σε επιχειρήσεις ανάλογα με τον τομέα τους για παρακολούθηση εργασίας, στη Σεβίλλη της Ισπανίας. Οι μαθητές, που συμμετείχαν, φοιτούν στους τομείς Οικονομίας- Διοίκησης, Γεωπονίας, Νοσηλευτικής και Μηχανολογίας.

Οι μαθητές έμειναν ιδιαίτερα ευχαριστημένοι από τη μαθησιακή τους εμπειρία στις επιχειρήσεις αλλά και από το σύνολο της εμπειρίας τους που περιλάμβανε και τη γνωριμία με σημαντικά  αξιοθέατα της πόλης της Σεβίλλη και της Κόρδοβα. Είχαν,έτσι, την ευκαιρία να γνωρίσουν ένα νέο πολιτισμό με διαφορετικά πολιτισμικά χαρακτηριστικά, μείγμα αραβικού και δυτικοευρωπαϊκού στοιχείου, αναπτύσσοντας τη δεξιότητά τους να κατανοούν την διαφορετικότητα. Εξάσκησαν ακόμη τα Αγγλικά τους αλλά και τα Ισπανικά, ως δεύτερη ξένη  γλώσσα,μαθαίνοντας βασικό λεξιλόγιο, που αφορά τον τομέα τους και καθημερινό λεξιλόγιο που αντάλλασσαν στον εργασιακό τους χώρο. Κάποιοι από αυτούς ανέπτυξαν και δεξιότητες εργασίας σε διεθνείς ομάδες με άτομα από άλλες χώρες,που βρίσκονταν εκεί στα πλαίσια του ίδιου Ευρωπαϊκού Προγράμματος.

Στη λήξη του διδακτικού έτους, οι συμμετέχοντες μετέφεραν τα οφέλη της εμπειρίας τους στην υπόλοιπη σχολική κοινότητα με  δραστηριότητες διάχυσης της δράσης τους για τις οποίες  αφού κατέγραψαν σχόλια για την εμπειρία τους ,επεξεργάστηκαν βίντεο με τις εντυπώσεις τους το οποίο και αναρτήθηκε στην ιστοσελίδα και το FB του σχολείου  και προετοίμασαν παρουσίαση με υλικό τεκμηρίωσης και εντυπώσεων από τη μετακίνηση την οποία και παρουσίασαν σε σχετική Ημερίδα του Σχολείου.

Κατά την δεύτερη υποδράση, πέντε εκπαιδευτικοί από το Εσπερινό Επαγγελματικό Λύκειο Γιαννιτσών παρακολούθησαν  εβδομαδιαίο κύκλο μαθημάτων, στην Τενερίφη της Ισπανίας, με κεντρικό θέμα την ανάπτυξη δεξιοτήτων σε σχέση με τη Δημόσια Ομιλία.

Στη διάρκεια των σεμιναρίων συμμετείχαν σε βιωματικά εργαστήρια, εργάστηκαν σε διεθνείς ομάδες με συναδέλφους από Πολωνία, Κροατία και Φινλανδία και γνώρισαν ιστορικά και άλλα αξιοθέατα της χώρας υποδοχής. Ακόμη, βελτίωσαν τις γλωσσικές τους ικανότητες και σε δεύτερη ξένη γλώσσα, καλλιέργησαν το πολιτισμικό τους υπόβαθρο και ενίσχυσαν την αίσθηση του Ευρωπαίου πολίτη. Πολύ σημαντική, επίσης, ήταν η ενημέρωσή τους μέσω των Ευρωπαίων συναδέλφων τους ως προς την προώθηση της εξωστρέφειας των οργανισμών τους.

Το Εσπερινό ΕΠΑΛ Γιαννιτσών υιοθετεί εδώ και πέντε χρόνια Ευρωπαϊκές Δράσεις που το φέρνουν σε επαφή με το σύγχρονο Ευρωπαϊκό σχολικό περιβάλλον και ενισχύουν την απασχολησιμότητα των μαθητών τους στην Ευρωπαϊκή αγορά εργασίας.