Πρόγραμμα μαθησιακής κινητικότητας εκπαιδευτικών του 3ου ΓΕ.Λ. ΣΠΑΡΤΗΣ στη Φλωρεντία της Ιταλίας με τίτλο: «Οι 4 απαραίτητες δεξιότητες του 21ου αι.: Δημιουργικότητα, Κριτική Σκέψη, Επικοινωνία και Συνεργασία».

Το 3ο Γενικό Λύκειο Σπάρτης στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού Προγράμματος Erasmus+, που χρηματοδοτεί και επιβλέπει το Κρατικό Ίδρυμα Υποτροφιών (Ι.Κ.Υ.), υλοποιεί δράση κινητικότητας δύο εκπαιδευτικών στη Φλωρεντία της Ιταλίας. Πρόκειται για τη δεύτερη ροή επιμόρφωσης που ολοκληρώνει τη δράση κινητικότητας KA1 του Erasmus+ και ακολουθεί μετά από την επιμόρφωση άλλων δύο εκπαιδευτικών στο Ελσίνκι της Φινλανδίας και το Ταλίν της Εσθονίας τον Νοέμβριο του 2018.

Το σεμινάριο επιμόρφωσης έχει διάρκεια έξι (6) ημερών και διεξάγεται από τις 24-06-2019 έως τις 29-06-2019.

Το πρόγραμμα αποσκοπεί:

• στη γνωριμία, εμπλουτισμό και κατανόηση μεθόδων για την εφαρμογή δημιουργικότητας στη σχολική τάξη,
  • τρόπους ενίσχυσης της κριτικής σκέψης ως εφόδιο στον καταιγισμό των πληροφοριών που διακρίνει την εποχή μας και απαιτεί ορθή διαχείριση από τους μαθητές ως αποδεκτών τους,
  • την παρακολούθηση βιωματικών εργαστηρίων για την εφαρμογή αποτελεσματικών επικοινωνιακών τεχνικών,
  • τη διεύρυνση ευκαιριών για συνεργατική μάθηση στην τάξη και ενθάρρυνση για αξιοποίησή τους σε όλη τη σχολική κοινότητα και
  • την εμπειρία συνεργασίας σε ομάδες με ευρωπαίους συναδέλφους.

Φορέας υλοποίησης του σεμιναρίου είναι ο οργανισμός “EUROPASS Τeacher Academy”.

Η υλοποίηση του προγράμματος θα συνεχιστεί και μετά την επιστροφή των εκπαιδευτικών στην Ελλάδα. Από τον Δεκέμβριο 2018 έως το τέλος του παρόντος σχεδίου δράσης (τον Φεβρουάριο 2020), οι εκπαιδευτικοί θα λειτουργήσουν ως πολλαπλασιαστές αρχικά για την ευαισθητοποίηση και την ενημέρωση των υπολοίπων εκπαιδευτικών της σχολικής μονάδας και στη συνέχεια άλλων σχολείων της Λακωνίας σχετικά με το περιεχόμενο, της μεθοδολογικές προσεγγίσεις, τα εργαλεία επιμόρφωσης και την ανταλλαγή καλών πρακτικών που βίωσαν κατά την περίοδο της κινητικότητας.

Το σχέδιο δράσης θα ολοκληρωθεί με τη διοργάνωση της ημερίδας ενημέρωσης για τη διάδοση των αποτελεσμάτων και την αξιολόγηση-ανατροφοδότηση του σχεδίου δράσης.

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να απευθυνθείτε στην ιστοσελίδα του σχολείου https://blogs.sch.gr/3lykspar/

τη σελίδα του προγράμματος https://m.facebook.com/411385756065988

και στους εκπαιδευτικούς:

1. Μανεσιώτη Διαμαντή – Δ/ντή 3ου ΓΕ.Λ. Σπάρτης, τηλ. 2731081046 email: 3lykspar@sch.gr
  2. Εξωμανίδη Κατερίνα – Υπεύθυνη Επικοινωνίας Προγράμματος, τηλ. 2731081046 email: katerinaexomanidi@hotmail.com
  3. Μπουρίκου Αιμιλία – Συντονίστρια Προγράμματος, τηλ. 2731081046, email: aemilia_bourikou@yahoo.gr