Πρόσκληση εκπαιδευτικών σε Επιστημονική Ημερίδα για την Ανεστραμμένη Τάξη

Ανεστραμμένη ΤάξηΑγαπητές και αγαπητοί συνάδελφοι,

Σας προσκαλούμε στην Επιστημονική Ημερίδα που διοργανώνεται από το ΠΕΚΕΣ Δυτικής Ελλάδας, την Τετάρτη 2 Φεβρουαρίου  2022, ώρα 5.00 - 8.30 μ.μ., με θέμα:

«Ανεστραμμένη Τάξη: Θεωρητικό πλαίσιο - εφαρμογές»

Η εκδήλωση αφιερώνεται στη μνήμη του αείμνηστου συναδέλφου εκπαιδευτικού, π. Σχολικού Συμβούλου, π. Περιφερειακού Διευθυντή, Θεόδωρου Μπίρμπα.

Η Επιστημονική Ημερίδα έχει ως σκοπό να παρουσιάσει ένα εναλλακτικό μοντέλο διδασκαλίας και μάθησης, γνωστό ως Aνεστραμμένη τάξη, το οποίο στηρίζεται στην αντιστροφή της μέχρι σήμερα ακολουθούμενης δομής. Ειδικότερα, στο πρώτο μέρος θα παρουσιαστούν το θεωρητικό πλαίσιο της Ανεστραμμένης τάξης, τα χαρακτηριστικά της, τα στάδια εφαρμογής της, τα εργαλεία και οι τρόποι με τους οποίους μπορεί να υποστηριχτεί τεχνολογικά, τα οφέλη για μαθητές/τριες και εκπαιδευτικούς, οι προκλήσεις και οι προβληματισμοί από την εφαρμογή της. Στο δεύτερο μέρος θα παρουσιαστούν παραδείγματα εφαρμογής της στην Πρωτοβάθμια και Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση και θα ακολουθήσει συζήτηση.

Διαβάστε εδώ την ανακοίνωση : Επιστημονική-Ημερίδα-για-την-Ανεστραμμένη-τάξη-2022_2η-ανακοίνωση

Σχετική Αφίσα: Αφίσα