Πρόσκληση στη διαδικτυακή επιμορφωτική εκδήλωση της ΠΔΕ Αττικής: «ΨΗΦΙΑΚΕΣ ΔΕΞΙΟΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ-COVID ΣΧΟΛΙΚΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ».

Η Περιφερειακή Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Αττικής, διοργανώνει διαδικτυακή επιμορφωτική εκδήλωση,
με θέμα: «Ψηφιακές δεξιότητες και μετα-Covid σχολική εκπαίδευση»,
η οποία  θα πραγματοποιηθεί την

Τετάρτη 29 Σεπτεμβρίου 2021 και ώρες 18:00-21:00.

Το διαδικτυακό επιμορφωτικό σεμινάριο απευθύνεται σε στελέχη εκπαίδευσης, μόνιμους και αναπληρωτές εκπαιδευτικούς. Επιδιώκεται να αναδειχθούν καλές πρακτικές και προβληματισμοί, που αναδύονται από την εφαρμογή των ψηφιακών μέσων και εργαλείων στη σχολική πραγματικότητα,  καθώς στον ορίζοντα  αχνοχαράζει η υπέρβαση της πανδημικής κρίσης. Βασικός σκοπός του διαδικτυακού σεμιναρίου είναι η υποστήριξη των εκπαιδευτικών στην ανάπτυξη των απαραίτητων ψηφιακών γνώσεων και δεξιοτήτων, οι οποίες συνδέονται με την επαγγελματική πρακτική τους. Ειδικότερα η παρούσα επιμορφωτική συνάντηση αποσκοπεί:

• Στην ενδυνάμωση των εκπαιδευτικών με τα ψηφιακά εργαλεία της ετερόχρονης εξ αποστάσεως εκπαίδευσης, που προσφέρονται από τις εκπαιδευτικές πλατφόρμες  e-meκαι e-class.
  • Τη γνωριμία τους με το Διαδικτυακό Σχολείο της ΠΔΕ Αττικής, ένα καινοτόμο εκπαιδευτικό επίτευγμα με πολλαπλά μαθησιακά οφέλη για τους μαθητές και μαθήτριες ευπαθών ομάδων.
  • Την εξοικείωση με την επίκαιρη μεθοδολογία της μικτής μάθησης και της ανεστραμμένης τάξης, οικοδομώντας με ευχέρεια και αξιοποιώντας με ευελιξία σύγχρονες διδακτικές πρακτικές.
  • Τον γόνιμο ψηφιακό εμπλουτισμό των εκπαιδευτικών για τη βελτίωση της δια ζώσης διδασκαλίας τους στο σχολείο της σύγχρονης εποχής.

Η εν λόγω επιμόρφωση αποτελεί μια διεργασία επαγγελματικής ανάπτυξης, που αποσκοπεί στην ενίσχυση των ψηφιακών δεξιοτήτων των εκπαιδευτικών με κύριο γνώμονα την υποστήριξη της ποιότητας των μαθησιακών εμπειριών των μαθητών και μαθητριών. Η πολύτιμη εμπειρία που αποκτήθηκε κατά την περίοδο της υγειονομικής κρίσης είναι μια ενεργή παρακαταθήκη για το μέλλον. Μπορεί να αποτελέσει αφορμή αναστοχαστικού διαλόγου, διερεύνησης και πηγή  δημιουργικού εμπλουτισμού της διδακτικής πράξης.

Στο πλαίσιο αυτό έχουμε δημιουργήσει ηλεκτρονική φόρμα εγγραφής και υποβολής ερωτημάτων, στην οποία μπορείτε να πραγματοποιήσετε την εγγραφή σας και να υποβάλετε σχετικά ερωτήματα προς τους εισηγητές μέχρι τη Δευτέρα  27-9-2021 και ώρα 9:00 π.μ. επιλέγοντας τον παρακάτω σύνδεσμο:

Τα ερωτήματα θα απαντηθούν από τους προσκεκλημένους ομιλητές.

Οι εγγεγραμμένοι εκπαιδευτικοί και τα στελέχη εκπαίδευσης που επιθυμούν βεβαίωση παρακολούθησης, θα πρέπει να επιβεβαιώσουν την παρουσία τους κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης στη φόρμα επιβεβαίωσης παρακολούθησης:

χρησιμοποιώντας το ηλεκτρονικό ταχυδρομείο (e-mail) της εγγραφής τους. Η φόρμα αυτή θα ενεργοποιηθεί κατά τη διάρκεια της επιμορφωτικής εκδήλωσης.

Η  επιμορφωτική ημερίδα  θα προβάλλεται απευθείας, σε ζωντανή μετάδοση (live-streaming) από το YouTube. Για να την παρακολουθήσετε δεν έχετε παρά να επιλέξετε το κανάλι της ΠΔΕ Αττικής στο Youtube:

Η συμμετοχή στο διαδικτυακό επιμορφωτικό σεμινάριο είναι προαιρετική.

Συνημμένα: Το πρόγραμμα και οι περιλήψεις της επιμορφωτικής εκδήλωσης.

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΨΗΦΙΑΚΕΣ ΔΕΞΙΟΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ - COVID ΣΧΟΛΙΚΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ 21-9-2021 ΑΝΑΚΟΙΝΟΠΟΙΗΣΗ