Παράταση της προθεσμίας υποβολής δικαιολογητικών για την κατεύθυνση “Περιβαλλοντική Εκπαίδευση” του ΠΜΣ του Πανεπιστημίου Αθηνών

Ενημερώνουμε τους ενδιαφερόμενους για την υποβολή αίτησης για επιλογή στην κατεύθυνση "Περιβαλλοντική Εκπαίδευση" του ΠΜΣ "Θεωρία, Πράξη και Αξιολόγηση του Εκπαιδευτικού Έργου" της Φιλοσοφικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών ότι η προθεσμία υποβολής δικαιολογητικών ΠΑΡΑΤΕΙΝΕΤΑΙ για τις ακόλουθες ημερομηνίες: Δευτέρα 2/5, Τρίτη 3/5 και Τετάρτη 4/5, ώρες 10.30-13.00.

Η κατάθεση των δικαιολογητικών γίνεται στη Γραμματεία του ΠΜΣ (Εργαστήριο Πειραματικής Παιδαγωγικής, γρ. 547, 5ος όροφος Κτιρίου Φιλοσοφικής Σχολής, Πανεπιστημιόπολη Ζωγράφου, τηλ.210-727.7591).

Υπενθυμίζουμε ότι η προκήρυξη αφορά την κάλυψη 12 θέσεων μεταπτυχιακών φοιτητών. Η φοίτηση θα ξεκινήσει το χειμερινό εξάμηνο του ακαδ. έτους2011-12 και θα διαρκέσει 4 εξάμηνα. Η παρακολούθηση του προγράμματος είναι υποχρεωτική και προϋποθέτει την καταβολή διδάκτρων 800 Ευρώ για καθένα από τα 4 εξάμηνα φοίτησης.

Δικαίωμα υποβολής αίτησης έχουν οι πτυχιούχοι όλων των Τμημάτων που καταρτίζουν εκπαιδευτικούς για την Πρωτοβάθμια και Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση.

Επίσης, είναι σημαντικό να αναφέρουμε το εξής: Επειδή πολλοί εκπαιδευτικοί Α/θμιας και Β/θμιας Εκπ/σης, οι οποίοι ενδιαφέρονται να υποβάλλουν αίτηση για συμμετοχή στη διαδικασία επιλογής της κατεύθυνσης "Περιβαλλοντική Εκπαίδευση" του ΠΜΣ, εξέφρασαν το φόβο ότι δεν θα μπορέσουν να φοιτήσουν επειδή δεν θα εξασφαλίσουν εκπαιδευτική άδεια, ενημερώνουμε ότι το ΠΜΣ θα προσπαθήσει να τους εξασφαλίσει τη δυνατότητα φοίτησης ΕΚΤΟΣ ΤΟΥ ΠΡΩΙΝΟΥ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΩΡΑΡΙΟΥ.

Περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τις προυποθέσεις συμμετοχής, τις εξετάσεις και την εξεταστέα ύλη μπορείτε να βρείτε στην ιστοσελίδα του Εργαστηρίου Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης: http://eel.ppp.uoa.gr/news.html