Δράση “My alternative Christmas Tree”

Το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης (ΚΠΕ) Έδεσσας Γιαννιτσών  για τρίτη συνεχόμενη χρονιά πραγματοποιεί την  καινοτόμα και δημιουργική δράση με τίτλο «My alternative Christmas Tree».

Η δράση απευθύνεται σε εκπαιδευτικούς και μαθητές Πρωτ/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης της επικράτειας. Η συμμετοχή τους αφορά α)στη δημιουργία εναλλακτικών Χριστουγεννιάτικων δέντρων από απαξιωμένα υλικά ή υλικά σε νέα χρήση και στην αποστολή  σε εμάς φωτογραφίας τους σε μορφή .jpeg , β)στη συγγραφή παραμυθιών και στη  γραφή  αναμνήσεων  από προηγούμενα Χριστούγεννα, ευχών και ονείρων... γ)στη δραματοποίηση παραμυθιών ντυμένων με ηχοτοπία.

Τα τεχνήματα, οι ευρηματικές ιδέες, οι ιστορίες  και  ευχές των σχολείων  (ενδεικτικά υποδείγματα και σχετικά εκπαιδευτικά φύλλα βρίσκονται στο My Alternative Christmas Tree και στο ολοκληρωμένο εκπαιδευτικό μας πακέτο «Τα φετινά  Χριστούγεννα του Δάσους») αναρτώνται  στο προαναφερόμενο ιστολόγιο, μιας κι έχουν ιδιαίτερη αξία για το σύνολο της Εκπαιδευτικής Κοινότητας.

Εκατοντάδες προτάσεις και κατασκευές κατέκλεισαν αυτό το δεκαήμερο το ηλεκτρονικό ταχυδρομείο μας. Η ευρηματικότητα, η τεχνογνωσία, η δημιουργικότητα και η υψηλή αισθητική  που τις χαρακτηρίζει, αντικατοπτρίζει την υψηλή ποιότητά τους, ταυτόχρονα δε και αυτήν  του ελληνικού σχολείου!

Η  δράση διοργανώνεται από το ΚΠΕ Έδεσσας Γιαννιτσών στο πλαίσιο λειτουργίας και συντονισμού του Εθνικού Θεματικού Δικτύου Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης ΑΠΟΡΡΙΜΜΑΤΑ: ΤΑ ΧΡΗΣΙΜΑ… «ΑΧΡΗΣΤΑ». Απώτερος σκοπός είναι η καλλιέργεια της δημιουργικής σκέψης και των επικοινωνιακών δεξιοτήτων των μαθητών. Υπάρχει ακόμη χρόνος για ανταπόκριση από τα σχολεία!...