Σειρά Παρουσιάσεων της Ιστορίας της Φυσικής – Τεχνολογίας στους αιώνες

Το Παράρτημα Κ. Δ. Μακεδονίας της Ένωσης Ελλήνων Φυσικών εντάσσει στα πλαίσια των δραστηριοτήτων του, για τέταρτη συνεχή χρονιά, σειρά παρουσιάσεων με θέμα την Ιστορία της Φυσικών Επιστημών και της Τεχνολογίας στους αιώνες, από τους προσωκρατικούς φιλοσόφους, την εποχή της Αναγέννησης, την Βιομηχανική Επανάσταση, τους δύο παγκόσμιους πολέμους και φυσικά μέχρι την εποχή μας, την Ψηφιακή Εποχή του διαδικτύου, της βιομηχανίας της σύγχρονης μουσικής, του ipad, ή του ipod, των 4G δικτύων με τις μεγάλες ταχύτητες, τις ταμπλέτες καθώς και του Διαστήματος και των προοπτικών του.

Οι παρουσιάσεις αυτές, απευθύνονται σε μαθητές Γυμνασίου με ευρύτερα ενδιαφέροντα και αυξημένες αναζητήσεις γύρω από την Ιστορία των Φυσικών Επιστημών και της Τεχνολογίας αλλά και των επιδράσεων που μπορεί να έχει η εξέλιξη των στη ζωή μας.

Οι καθηγητές Φυσικής ή και άλλων ειδικοτήτων, που ενδεχομένως θα ήθελαν να συνοδεύσουν τους μαθητές τους, είναι ασφαλώς ευπρόσδεκτοι. Οι παρουσιάσεις θα ολοκληρωθούν σε τρεις δίωρες παρουσιάσεις οι οποίες για φέτος θα γίνουν τις Κυριακές 10 Μαρτίου, 7 Απριλίου και 14 Απριλίου. Ή έναρξη της παρουσίασης αρχίζει την 10.30πμ και ολοκληρώνεται την 12.10πμ. με ένα δεκάλεπτο διάλλειμα στο ενδιάμεσο των δύο ωρών παρουσιάσεων. Την δραστηριότητα αυτή συντονίζει και οργανώνει Ομάδα Εκπαιδευτικών με πλούσια δραστηριότητα στον χώρο της Τεχνολογίας και των Φυσικών Επιστημών. Ως Υλικό ενημερωτικό θα δοθεί και ηλεκτρονικό και έντυπο υλικό καθώς και πλούσια βιβλιογραφία με θέματα ενδιαφέροντα για μαθητές και μαθήτριες. Εφόσον κρίνεται απαραίτητο, στις παρουσιάσεις θα παίρνουν μέρος με σημαντικές τοποθετήσεις και διάφοροι προσκεκλημένοι ομιλητές.

Οι μαθητές των Γυμνασίων μπορούν να αποστέλλουν την συμμετοχή τους μέσω των σχολείων τους στην ηλεκτρονική διεύθυνση info@eefthes.gr και στην sfriligkos@sch.gr για την επιβεβαίωσή των στοιχείων τους. Επισυνάπτουμε την αίτησή των μαθητών η οποία θα λειτουργήσει για τις παρουσιάσεις ως Μαθητική Ταυτότητα και ενημερώνουμε ότι για την συμμετοχή θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας.