Σεμινάριο ΠΕΚΕΣ Στερεάς Ελλάδας: «Διαχείριση σεισμικού κινδύνου, πλημμυρών και μετα-πυρικών φαινομένων από τις Σχολικές Μονάδες»

Το Περιφερειακό Κέντρο Εκπαιδευτικού Σχεδιασμού (ΠΕ.Κ.Ε.Σ.) Στερεάς Ελλάδας στο πλαίσιο της διαρκούς επιστημονικής και παιδαγωγικής ενημέρωσης και υποστήριξης όλων των εκπαιδευτικών Α/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης και σε συνεργασία με τον Οργανισμό Αντισεισμικού Σχεδιασμού (ΟΑΣΠ), διοργανώνει εξ αποστάσεως επιμορφωτικό σεμινάριο, με θέμα:

«Διαχείριση σεισμικού κινδύνου, πλημμυρών και μετα-πυρικών φαινομένων  από τις Σχολικές Μονάδες»

Το σεμινάριο θα υλοποιηθεί την Πέμπτη 4 Νοεμβρίου 2021 και ώρα               18:00 - 20:00 και έχει σκοπό την ενημέρωση και επιμόρφωση όλων των εκπαιδευτικών στο πολύ σημαντικό θέμα της διαχείρισης των γεωδυναμικών φαινομένων και ιδιαίτερα του σεισμικού κινδύνου και των πλημμυρών κυρίως στην μετα-πυρική περίοδο, που αφορούν άμεσα την περιοχή της Στερεάς Ελλάδας.

Η παρακολούθηση του σεμιναρίου θα γίνει μέσω της πλατφόρμας  webex, στον σύνδεσμο:

Event number:      2670 796 8444
Event password:  1234

Στους εκπαιδευτικούς που θα συμμετάσχουν θα χορηγηθεί βεβαίωση παρακολούθησης.

Το πρόγραμμα του σεμιναρίου αναφέρεται αναλυτικά στον ακόλουθο πίνακα:

18:00-18:15 Χαιρετισμοί
18:15-18:40 Επιχειρησιακός Σχεδιασμός για την Αντιμετώπιση Γεωδυναμικών Κινδύνων στη Στερεά Ελλάδα: Ελληνική και Διεθνής Εμπειρία

Δρ Λέκκας Ευθύμιος, Καθηγητής Δυναμικής Τεκτονικής, Εφαρμοσμένης Γεωλογίας & Διαχείρισης Φυσικών Καταστροφών ΕΚΠΑ, Πρόεδρος του ΟΑΣΠ

18:40-19:05 Σεισμικός Κίνδυνος και Σχολικές Μονάδες: Βιώνοντας μια μετασεισμική περίοδο... Οδηγίες, εμπειρίες και διδάγματα

Δρ Κούρου Ασημίνα, Γεωλόγος, Αν. Προϊσταμένη Διεύθυνσης Κοινωνικής Αντισεισμικής Άμυνας ΟΑΣΠ

19:05-19:30 Η τεχνική διάσταση του κινδύνου πλημμυρών στην Ελλάδα και ο ρόλος των πυρκαγιών

Δρ Διακάκης Μιχάλης, Γεωλόγος, Εξωτερικός Συνεργάτης Ερευνητής ΕΚΠΑ, Ειδικός στα πλημμυρικά φαινόμενα

19:30-20:00 Ερωτήσεις - Συζήτηση

Ο Οργανωτικός Συντονιστής