ΧΗΜΕΙΑ ΚΑΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗusers.sch.gr/ppoulioΣτην ιστοσελίδα αυτή θα βρείτε πληροφορίες και πρωτότυπες εργασίες (π.χ. παρουσιάσεις μαθημάτων με ppt) που αφορούν την διδασκαλία των μαθημάτων των φυσικών επιστημών και κυρίως την διδασκαλία με χρήση των νέων τεχνολογιών. Θα βρείτε πειράματα χημείας δομημένα με πρωτότυπο τρόπο και πληροφορίες που μπορούν να χρησιμοποιηθούν έκτος των εργαστηριακών ασκήσεων και σε διάφορες σχολικές εργασίες.
Ιστότοποςusers.sch.gr/lefgeoΠροσομοιώσεις Φυσικών Επιστημών (φυσικής και χημείας) σε HTML5 και (adobe flash) Παπαδόπουλος Λευτέρης από το γυμνάσιο Νέας Τρίγλιας Χαλκιδικής.
Ιστότοποςusers.sch.gr/fotiszafΠεριέχει κυρίως προσομοιώσεις φυσικής και εικονικά εργαστήρια με το πρόγραμμα Geogebra.
Ιστότοπος για την Φυσική Λυκείουusers.sch.gr/gpapademΠαλιός ιστότοπος για την φυσική δημιουργημένος με το Joomla. Δεν συντηρείται πλέον. Αναζητήστε τον https://gpapadem.sites.sch.gr για νεότερο υλικό (wordpress site)
Ψηφίδες Φυσικής^2gpapadem.sites.sch.grΟτιδήποτε έχει να κάνει με την Φυσική του Λυκείου (ή και Γυμνασίου), τα Μαθηματικά και τον προγραμματισμό σε python ή javascript
Javascript προγράμματαjs.gpapadem.sites.sch.grΜερικά προγράμματα σε javascript που χρησιμοποιούν το canvas για παραγωγή παιχνιδιών ή προσομοιώσεων, δημιουργημένα από έναν μη-ειδικό...
physicsT lthiveos.sites.sch.grΙστότοπος φυσικής
Η φυσική στο διαδίκτυοusers.sch.gr/pazoulisΙστοσελίδα με θέματα σχετικά με τη διδασκαλία της φυσικής στην δευτεροβάθμια εκπαίδευση.
Ν. Μπεκιάρης - Χημικόςusers.sch.gr/nbekiarisΘέματα χημείας - Μαθήματα χημείας Γ-Λυκείου
physicskoarvanit.sites.sch.grΘέματα Φυσικής Γυμνασίου - Λυκείου
Φυσική για το Λύκειοblogs.sch.gr/kogoulas/Επιλεκτική αναφορά σε θέματα Φυσικής για το Λύκειο.
Η ΦΥΣΙΚΗ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟusers.sch.gr/stsoukosΈνας ιστότοπος για την διδασκαλία της Φυσικής
Βασίλης Ηλιόπουλος, Φυσικόςblogs.sch.gr/vasiliopoulos/Ένα ιστολόγιο για τη φυσική και την εκπαίδευση
Ιστότοποςusers.sch.gr/dimidΕκπαιδευτικό υλικό και δραστηριότητες για τις φυσικές επιστήμες
Ιστότοποςusers.sch.gr/fpanosΔωρεάν εφαρμογές και ηλεκτρονικά μαθήματα για όλους
eClass - Ο νοών νοείτω...!eclass.npvekris.sites.sch.grΔημιουργήθηκε, για να βοηθά!
η φυσική μέσα από... άλλο πρίσμαblogs.sch.gr/lazaros72/
ΕΚΦΕ Αγίων Αναργύρωνgeorgochr.sites.sch.gr