Συμμετοχή της Δ.Π.Ε. Θεσπρωτίας στην 3η Διεθνική Δραστηριότητα Εργασίας (TPM) του Ευρωπαϊκού Προγράμματος Erasmus + “Teach me to help!”

dipethesprotΣτις 27 και 28 Απριλίου 2023, η Αναπληρώτρια Διευθύντρια Περιφερειακής Εκπαίδευσης Ηπείρου κ. Μαρίνα Μπέση, η Αναπληρώτρια Διευθύντρια Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Θεσπρωτίας κ. Συλβάνα Κούρτη και ο εκπαιδευτικός κ. Ιωάννης Κρομμύδας συμμετείχαν στην 3η Διεθνική Συνάντηση Εργασίας στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού Προγράμματος Erasmus+ ΚΑ220 με τίτλο “Teach me to help!”, η οποία πραγματοποιήθηκε στην Κωνσταντινούπολη.

Το Πρόγραμμα “Teach me to help!” υλοποιείται κατά την τριετία 2021-2023 και συντονίζεται από τον οργανισμό «Asociatia CES - Colaboram Educam Sprijinim» με έδρα την πόλη Οράντεα της Ρουμανίας. Στη σύμπραξη συμμετέχουν ως εταίροι η Δ.Π.Ε. ΘΕΣΠΡΩΤΙΑΣ από την Ελλάδα, ο οργανισμός “ASOCIACIA DYSLEXIA BULGARIA” από τη Βουλγαρία, η Διεύθυνση “KOCAELI IL MILLI EGITIM MUDURLUGU” από την Τουρκία, το σύμπλεγμα σχολικών μονάδων “Agrupamento de Escolas de Fornos de Algodres “ από την Πορτογαλία, το εκπαιδευτικό ίδρυμα “WYZSZA SZKOLA BIZNESU I NAUK O ZDROWIU“ από την Πολωνία, η σχολική μονάδα “Zubeyde Hanim Ilkokulu” από την Τουρκία  και η σχολική μονάδα “SCUOLA SECONDARIA STATALE 1°GRADO ANTONIO GRAMSCI” από την Ιταλία.

Η Σύμπραξη αφορά την ανταλλαγή καλών πρακτικών που στοχεύουν:

• στην αντιμετώπιση των δυσκολιών ένταξης των μαθητών με ειδικές μαθησιακές ανάγκες ή/και αναπηρίες,
  • στην υποστήριξη τόσο των μαθητών με ειδικές μαθησιακές ανάγκες όσο και των εκπαιδευτικών και των οικογενειών τους,
  • στην κατάρτιση των συμμετεχόντων σε ζητήματα που αφορούν στη συμπερίληψη των μαθητών με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες αξιοποιώντας διαφορετικές μεθόδους
  • στην επιμόρφωση εκατοντάδων εκπαιδευτικών από κάθε χώρα από τους ίδιους τους συμμετέχοντες μέσω επιμορφωτικών δράσεων, εργαστηρίων και μίας ειδικής πλατφόρμας

Κατά τη διάρκεια της συνάντησης εργασίας, οι εταίροι παρουσίασαν τα μέχρι στιγμής αποτελέσματα των δραστηριοτήτων του έργου και αξιολόγησαν την πορεία του. Προσδιορίστηκαν τα χρονικά περιθώρια για την ολοκλήρωση επιμέρους σταδίων του έργου, όπως τα πνευματικά προϊόντα και οι διαδικασίες διάχυσης των αποτελεσμάτων, καθώς το έργο αναμένεται να ολοκληρωθεί κατά το τρέχον σχολικό έτος.