Συμμετοχή του 6ου ΓΕΛ Ν. Ιωνίας στο Εργαστήριο : “θάρρος ή αλήθεια”

ΤΟ "APP YOUR SCHOOL"
στα ελληνικά σχολεία
Δύο από τα πέντε νέα εργαστήρια που δοκιμάζει ο Καρπός σε Γυμνάσια και Λύκεια της Αθήνας έχουν σχεδόν ολοκληρωθεί, στο πλαίσιο της συμμετοχής στο ευρωπαϊκό πρόγραμμα Erasmus+ App YYour School.

Βασικός μας άξονας να αξιοποιήσουμε τις ψηφιακές δεξιότητες των μαθητών και να προτείνουμε διαθεματικές ενότητες. Τελικός σκοπός της επόμενης σχολικής χρονιάς, η δημιουργία ενός Ευρωπαϊκού οδηγού εργαστηρίων νέων τεχνολογιών, στο οποίο θα συμμετέχουν και οι 8 χώρες του προγράμματος. Εκπαιδευτικοί και εμψυχωτές, μείνετε συντονισμένοι!

Εργαστήριο Νέων Τεχνολογιών

Θάρρος ή Αλήθεια;

Αναγνωρίζοντας τη σημασία του φαινομένου των ψευδών ειδήσεων στο Διαδίκτυο, σχεδιάστηκε ένα πρωτότυπο εκπαιδευτικό πρόγραμμα στο οποίο οι μαθητές μέσα από βιωματικές διαδικασίες καλούνται να δημιουργήσουν τις δικές τους καμπάνιες, βασιζόμενες σε αλήθειες και ψέματα.

Οι έφηβοι σε ομάδες πειραματίζονται με τα διάφορα κανάλια και μέσα επικοινωνίας (δημοσιεύσεις στα social media, δημιουργία αφισών, βίντεο στο youtube) και αποκτούν οι ίδιοι εμπειρία του πόσο απλό είναι να προωθήσει κανείς μία ψευδή είδηση. Τέλος, οι μαθητές προτείνουν τις δικές τους λύσεις ως προς την αντιμετώπιση του φαινομένου.

Ευχαριστούμε θερμά το 6ο Γενικό Λύκειο Νέας Ιωνίας και τον Διευθυντή Ηλία Κουρκουλάκο για τη συμμετοχή τους.

Ο ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΤΟΥ 6ου ΓΕΛ     ΝΕΑΣ ΙΩΝΙΑΣ

ΚΟΥΡΚΟΥΛΑΚΟΣ   ΗΛΙΑΣ