Συμμετοχή του 9ου Δημοτικού Σχολείου Ηρακλείου Αττικής στο πρόγραμμα Erasmus+ ΚΑ1

Ολοκληρώθηκαν με επιτυχία οι κινητικότητες των εκπαιδευτικών στα πλαίσια του Ευρωπαϊκού Προγράμματος Erasmus+ του 9ου Δημοτικού Σχολείου Ηρακλείου Αττικής με τίτλο «Αξιοποιούμε την ευρωπαϊκή εμπειρία: βελτιώνοντας τη δημιουργικότητα και την καινοτομία στην τάξη, δημιουργούμε ένα ελκυστικό ευρωπαϊκό σχολείο ανοιχτό για όλους/ες τους/τις μαθητές/-ήτριες χωρίς αποκλεισμούς».

Το πρόγραμμα αυτό, το οποίο χρηματοδοτήθηκε από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή/Ίδρυμα Κρατικών Υποτροφιών (ΙΚΥ), σχεδιάστηκε από τους/τις εκπαιδευτικούς του σχολείου και περιλάμβανε δομημένα προγράμματα επιμόρφωσης και επισκέψεις εργασίας για εννιά (9) συνολικά εκπαιδευτικούς του σχολείου μας.

Οι εκπαιδευτικοί Αθανασία Αντωνακοπούλου (ΠΕ91.01), Ανθούλα Λαζαρίδη (ΠΕ06) και Μαρία Γιεννατά (ΠΕ70), συμμετείχαν σε εξαήμερο επιμορφωτικό σεμινάριο στο Βερολίνο (Γερμανία) για καλές πρακτικές διαχείρισης τάξεων και νέων διδακτικών μεθοδολογιών, ενώ οι εκπαιδευτικοί Μαρία Σταματοπούλου (ΠΕ70), Καλλιόπη Καμαλεδάκη (ΠΕ70) και Αγγελική Τάκη (ΠΕ06), συμμετείχαν σε επταήμερο επιμορφωτικό σεμινάριο στη Βαρκελώνη της Ισπανίας για την αξιοποίηση του STEM ως διδακτική μεθοδολογία. Τέλος, οι εκπαιδευτικοί Ανδρομάχη Βαμβουκλή (ΠΕ70), Δέσποινα Κουτσοχιώνη (ΠΕ70) και Δέσποινα Κανάση (ΠΕ70), συμμετείχαν σε επταήμερο επιμορφωτικό σεμινάριο στο Ελσίνκι/Ταλίν (Φιλανδία/Εσθονία) για την κατανόηση λειτουργίας του εκπαιδευτικού συστήματος Φινλανδίας/Εσθονίας με επισκέψεις εργασίας σε σχολεία.

Η σύγκριση καλών πρακτικών θα βοηθήσει το σχολείο μας να καινοτομήσει κατά την εκπαιδευτική διεργασία. Οι εκπαιδευτικοί που συμμετείχαν στα σεμινάρια θα αποτελέσουν μια επιτελική ομάδα η οποία στη συνέχεια θα λειτουργήσει ως πυρήνας καινοτομίας και ανάπτυξης του σχολείου. Ταυτόχρονα, η επαφή τους με συναδέλφους άλλων Ευρωπαϊκών σχολείων και η ανταλλαγή εμπειριών και διδακτικών πρακτικών θα ενισχύσει την Ευρωπαϊκή διάσταση και εξωστρέφεια του σχολείου και θα καλλιεργήσει το έδαφος για μελλοντικές συνεργασίες.

Η διάχυση των αποτελεσμάτων στους υπόλοιπους εκπαιδευτικούς θα συμβάλλει στην ενίσχυση των δεξιοτήτων του διδακτικού προσωπικού του σχολείου και θα δράσει ως προσθετική αξία προς τη διαρκή στόχευση μας που είναι η διαμόρφωση κουλτούρας για ένα σχολείο ελκυστικό και ευχάριστο που θα το αγαπούν τα παιδιά και θα το εμπιστεύονται οι γονείς. Επιπλέον, θα οργανωθεί ημερίδα διάχυσης των αποτελεσμάτων στο σχολείο, με προσκεκλημένους την εκπαιδευτική κοινότητα, εκπροσώπους του Δήμου, το Σύλλογο Γονέων και τους γονείς, ώστε πολλαπλασιαστικά να κοινοποιηθούν τα καλά αποτελέσματα αυτής της επιμόρφωσης και των ευρωπαϊκών εμπειριών που αποκομίσθηκαν.

Ο Σύλλογος Διδασκόντων του Σχολείου