Συμμετοχή του Αριστοτελείου Κολλεγίου στο 19ο Πανελλήνιο Συνέδριο της Ένωσης Ελλήνων Φυσικών

Η επαγγελματική ανάπτυξη και επιμόρφωση των εκπαιδευτικών αποτελεί μέριμνα για το Αριστοτέλειο Κολλέγιο. Ο εκπαιδευτικός του σχολείου μας κος Ιακωβίδης Γιώργος (φυσικός, μέλος της ΕΕΦ) συμμετείχε στο 19ο Πανελλήνιο Συνέδριο της Ένωσης Ελλήνων Φυσικών που πραγματοποιήθηκε  στο Λουτράκι, 18-19-20 Νοεμβρίου 2022. Το Συνέδριο εστίασε – μεταξύ άλλων- σε θέματα Ιστορίας και Φιλοσοφία της Φυσικής, Διδακτικής της Φυσικής και STEM και σε Παιδαγωγικά Μοντέλα Διδασκαλίας των Φυσικών Επιστημών, που αποτελούν και βασικά θέματα που απασχολούν τους εκπαιδευτικούς του σχολείου μας. Παράλληλα, στο Συνέδριο συζητήθηκαν θέματα που αφορούν τις Ανανεώσιμες Πηγές Ενέργειας, το Αειφόρο Σχολείο, Κλιματική Αλλαγή  και η διαχείριση της ενέργειας στο σχολείο, ζητήματα που ενδιαφέρουν άμεσα το Αριστοτέλειο Κολλέγιο αφού αποτελεί βραβευμένο σχολείο του Διεθνούς Δικτύου Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης "Οικολογικά σχολεία". Το παρόν στο συνέδριο έδωσε και η κα Ιωαννίδου Αλεξάνδρα, καθηγήτρια και πρόεδρος στο τμήμα Φυσικής του Α.Π.Θ.