Συμμετοχή του Δημοτικού Σχολείου Πενταπλατάνου στην πανευρωπαϊκή εορταστική εκδήλωση του Erasmus days 2022

Στις 14 Οκτωβρίου 2022, το Δημοτικό Σχολείο Πενταπλατάνου  συμμετείχε  στην εορταστική εκδήλωση Erasmus days 2022 με το διαπολιτισμικό θεατρικό «Lost in Internet -  Χαμένοι στο διαδίκτυο» το οποίο ετοίμασαν οι μαθητές του Ολοήμερου Τμήματος με την καθοδήγηση της δασκάλας τους Χατζηκαλλινικίδου Σοφία.    Πρόκειται για μία δράση  που αναπτύχθηκε στα πλαίσια του ευρωπαϊκού προγράμματος Erasmus+, τη σχολική χρονιά 2021-22 . Η συγκεκριμένη δράση υλοποιήθηκε και παρουσιάστηκε δια ζώσης σε μαθητές, γονείς, και συμμετέχοντες στο πρόγραμμα και με την ευκαιρία του εορταστικού προγράμματος Erasmus Days, της δόθηκε η δυνατότητα της διαδικτυακής παρουσίασης της πανευρωπαϊκά. Σκοπός  της εορταστικής εκδήλωσης, η ανταλλαγή καλών πρακτικών με άλλα σχολεία στην Ευρώπη. Την αμεσότητα και την ενσυναίσθηση που καλλιεργεί το θέατρο με παιγνιώδη και διαδραστικό τρόπο αξιοποίησαν οι μαθητές του Ολοήμερου Τμήματος για να εισχωρήσουν στον κόσμο του διαδικτυακού εθισμού και να κατανοήσουν τις συνέπειές του. Τεχνικές θεάτρου υιοθετήθηκαν και κατέληξαν σε ένα διαπολιτισμικό  θεατρικό με πολλή μουσική, παντομίμα, ελληνικούς και αγγλικούς διαλόγους. Η  δράση τους εγκρίθηκε και προβλήθηκε  στον ιστότοπο #ErasmusDays. Η προσπάθειά τους ανταμείφθηκε με τον καλύτερο τρόπο. Συγχαρητήρια στα παιδιά που με την αγάπη τους γι αυτό που έκαναν κατάφεραν να κάνουν όλους όσους παρευρέθηκαν στην εκδήλωση να χαρούν, να συγκινηθούν, να τραγουδήσουν μαζί τους!

Όποιος επιθυμεί να παρακολουθήσει την εκδήλωση της συγκεκριμένης δράσηςμπορεί να επισκεφθεί τον ιστότοπο #Erasmus Days 2022-3 Days of Celebration of the Erasmus +