Συνεργατική Εκπαιδευτική δραστηριότητα 11ου Δ.Σ. Πειραιά & 1ου Ειδικού Σχολείου Δραπετσώνας στα πλαίσια Erasmus+στα πλαίσια

Την Τρίτη 17 Μαΐου 2022, είχαμε τη χαρά να καλωσορίσουμε στο 11ο Δημοτικό Σχολείο Πειραιά μαθητές και εκπαιδευτικούς του 1ου Ειδικού Σχολείου Δραπετσώνας για να συμμετάσχουν στην Εκπαιδευτική δραστηριότητα «Διασκεδάζουμε, Μαθαίνουμε και Κωδικοποιούμε...ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ». Η δραστηριότητα αυτή πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο των δραστηριοτήτων συμπερίληψης και διάδοσης των δραστηριοτήτων του Προγράμματος Erasmus+ «From Thoughts To Codes», στο οποίο συμμετέχει το σχολείο μας.

Οι μαθητές των δύο σχολείων συνεργάστηκαν σε ομάδες, ζωγράφισαν, έπαιξαν το παιχνίδι Robots «λαβύρινθος στο πάτωμα», προγραμμάτισαν τα Lego Robots να κινούνται και να κάνουν θορύβους και δημιούργησαν τα δικά τους ρομπότ-παιχνίδια από ανακυκλώσιμα υλικά!

Όλοι ζήσαμε μια καταπληκτική εμπειρία και υποσχεθήκαμε στους νέους μας φίλους να τους επισκεφτούμε σύντομα στο σχολείο τους!

Περισσότερα για τις δράσεις του σχολείου μας στο blog : https://blogs.sch.gr/11dimpeir/