Συνομιλώντας για τα Ολυμπιακά Ιδεώδη με μία πρωταθλήτρια

Την Πέμπτη 27 Απριλίου 2023, οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α΄ Λυκείου συμμετείχαν σε συζήτηση με την Χριστίνα Μόσχη, πρωταθλήτρια Ελλάδος στη Σκοποβολή (κατηγορία 10 μέτρα αεροβόλο πιστόλι γυναικών). Η Χριστίνα Μόσχη προκρίθηκε στην Εθνική Ομάδα Σκοποβολής στου Ολυμπιακούς Αγώνες στο Παρίσι και ως καλεσμένη του Αριστοτελείου Κολλεγίου συνομίλησε με τους μαθητές και τις μαθήτριες θέματα σχετικά με το Ολυμπιακό Ιδεώδες και τον αθλητισμό. Αφορμή για την συγκεκριμένη εκδήλωση αποτέλεσε η ενότητα του βιβλίου των Αγγλικών με θέμα On duty (Στο καθήκον) που περιελάμβανε και το ποίημα του Καβάφη, Θερμοπύλες. Οι μαθητές και οι μαθήτριες ετοίμασαν project σχετικά με τον Ολυμπιακό Ύμνο και τα Ολυμπιακά Ιδεώδη, εμπνευσμένοι/νες από το καβαφικό ποίημα. Υπεύθυνη εκπαιδευτικός της εκδήλωσης ήταν η διδάσκουσα Αγγλικής Γλώσσας, κα. Διαμαντή Νανά.