T.O.W.N. (This Other Wonderful Neighbourhood) -19ο Δημοτικό Σχολείο Σερρών – Ευρωπαϊκό πρόγραμμα eTwinning

Τη χρονιά που μας πέρασε οι μαθητές της Δ΄ τάξης του σχολείου μας συμμετείχαν σε ευρωπαϊκό πρόγραμμα ηλεκτρονικής αδελφοποίησης (eTwinning) με σχολεία από την Πορτογαλία, Ισπανία, Ιταλία, Ουκρανία, Τουρκία, Πολωνία και Δημοκρατία της Τσεχίας, με τίτλο T.O.W.N. (This Other Wonderful Neighbourhood). Οι μαθητές (σε μικρές ομάδες των 2 μέχρι 4 μαθητών), δημιουργήσαν τρισδιάστατες μακέτες από γειτονιές της πόλης τους με ανακυκλώσιμα άχρηστα υλικά. Εγγράψαν ένα μικρό κείμενο που τις περιγράφει και της παρουσίασαν στα σχολεία των άλλων χωρών. Οι παρουσιάσεις βιντεοσκοπήθηκαν και αναρτήθηκαν σε ψηφιακό χώρο του eTwinning. Επίσης, το σχολείο μας έστειλε ταχυδρομικές επιστολές στα άλλα σχολεία με τα κείμενα των παρουσιάσεων κι έντυπο τουριστικό οδηγό του νομού μας. Ανάλογες επιστολές λάβαμε από τα σχολεία της Πορτογαλίας και της Πολωνίας.
Μέσα από μια χαρούμενη συνάντηση της Αγγλικής Γλώσσας με την Εικαστική γλώσσα οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να συνεργαστούν και να μάθουν αλληλοεπιδρώντας με άλλα σχολεία της Ευρώπης. Με στόχο την εξάσκηση της Αγγλικής γλώσσας και σε σύνδεση με το μάθημα των Εικαστικών οι μαθητές ανέπτυξαν εμπιστοσύνη σε δεξιότητες όπως την παρουσίαση σε κοινό, την αξιοποίηση των ΤΠΕ, την αξιοποίηση άχρηστων ανακυκλώσιμων υλικών, τον οπτικό αισθητισμό κ.α. Επίσης χρειάστηκε παράλληλα να αναπτύξουν και άλλες δεξιότητες όπως: δημιουργικότητα, συνεργατικότητα, αυτονομία, ευρηματικότητα, επινοητικότητα, ανεκτικότητα, πειθώ, αυτοπεποίθηση, αφοσίωση, ευαισθητοποίηση σε θέματα ανακύκλωσης και οικολογίας.
Σε αξιολόγηση του έργου από τους συμμετέχοντες μαθητές «οι γειτονιές» των Σερρών και του Castelo Branco από την Πορτογαλία ήταν πρώτες στις προτιμήσεις των μαθητών