«Τα Αρχεία διηγούνται ιστορίες και ζωγραφίζουν: μαθητική ζωή» 3ος μαθητικός διαγωνισμός συγγραφής και καλλιτεχνικής δημιουργίας

Συνεχίζεται για 3η σχολική χρονιά ο μαθητικός διαγωνισμός συγγραφής και καλλιτεχνικής δημιουργίας «Τα Αρχεία διηγούνται ιστορίες και ζωγραφίζουν» που διοργανώνεται από τα Γενικά Αρχεία του Κράτους - Τμήμα ΓΑΚ Λάρισας.

Ο διαγωνισμός δίνει τη  δυνατότητα στους μαθητές και τις μαθήτριες  Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης να εξοικειωθούν με την έρευνα σε αρχειακές πηγές και να γνωρίσουν τη χρησιμότητά τους. Παράλληλα, η ενασχόληση με τεκμήρια που αφορούν τη μαθητική ζωή στον ν.  Λάρισας, θα τους φέρει  σε επαφή με την τοπική εκπαιδευτική ιστορία.

Φέτος, με θέμα τη «Μαθητική ζωή», οι μαθητές θα έρθουν σε επαφή με στιγμιότυπα μαθητικής ζωής μιας άλλης εποχής και θα ανακαλύψουν τη διαχρονικότητα του σχολείου ως χώρου πρωτοβουλίας, αναζήτησης και δημιουργίας. Μία ηρωίδα εκπαιδευτικός, μία σχολική εφημερίδα ή μία σχολική γιορτή θα αποτελέσουν έμπνευση, θα αγγίξουν μνήμες και θα αποτυπώσουν τη συσχέτιση της ιστορίας με τη σημερινή πραγματικότητα που βιώνουν στο σχολείο.

Οι μαθητές/τριες που επιθυμούν να λάβουν μέρος στον διαγωνισμό θα εμπνευστούν από τα «Τεκμήρια του μήνα» (τεκμήριο Ιουλίου 2014, Φεβρουαρίου 2015, Ιουνίου 2015, Νοεμβρίου 2016, Φεβρουαρίου 2017, Νοεμβρίου 2017, Ιουλίου 2018, Νοεμβρίου 2018, Ιανουαρίου 2019, Ιανουαρίου 2020, Απριλίου 2020, Ιουνίου 2020, Οκτωβρίου 2020, Δεκεμβρίου 2020, Μαρτίου 2021, Απριλίου 2021, Ιουλίου 2021 και Αυγούστου 2021), τα οποία δημοσιεύονται στο Facebook (Γενικά Αρχεία Κράτους-Αρχεία Ν. Λάρισας).

Ο διαγωνισμός θα διενεργηθεί κατά το σχολικό έτος 2021-2022, με τελική ημερομηνία αποστολής των έργων την 15η Απριλίου 2022.

Η πρόσκληση του διαγωνισμού με τις οδηγίες συμμετοχής έχει αποσταλεί στα σχολεία και μπορούν οι ενδιαφερόμενοι να την αναζητήσουν στο διαδίκτυο, στη σελίδα των Αρχείων στο Facebook  Γενικά Αρχεία του Κράτους - Αρχεία Ν. Λάρισας. Μαθητές, γονείς και εκπαιδευτικοί μπορούν να επικοινωνήσουν στο mail@gak.lar.sch ή στο 2410 281425 για διευκρινίσεις.