Τα ”γλυκά ” παιδιά στο σχολείο

Ενδοσχολική επιμόρφωση με στόχο την ευαισθητοποίηση των μελών της σχολικής κοινότητας σε θέματα υγείας και αποδοχής-συμπερίληψης ατόμων με σακχαρώδη διαβήτη. Η ενημέρωση-πληροφόρηση είναι το πρώτο βασικό βήμα προστασίας. Η εφαρμογή των κατάλληλων οδηγιών, το δεύτερο βήμα, η συνέπεια, η συνεργασία μαθητών-εκπαιδευτικών, οικογένειας-σχολείου είναι καθοριστικοί - προστατευτικοί παράγοντες. Μεγάλος ο αριθμός των μαθητών/τριών που εμφανίζει στην ηλικία του Δημοτικού Διαβήτη τύπου Ι και ο προβληματισμός της Πολιτείας έντονος. Ασφαλώς, χρειάζεται υποστήριξη από Σχολικό Νοσηλευτή κατά τη διάρκεια των μαθημάτων το παιδί με σακχαρώδη διαβήτη, όμως δεν είναι αρκετό. Απαιτείται εκπαίδευση των μελών της οικογένειας, του ίδιου του παιδιού, των μελών της σχολικής κοινότητας στον τρόπο αναγνώρισης και αντιμετώπισης των δυσκολιών, που σχετίζονται ή αφορούν στον Σακχαρώδη Διαβήτη. Το Δημοτικό Σχολείο Πλατέος οργάνωσε ενδοσχολική επιμόρφωση ανοιχτή και στους γονείς των μαθητών/τριών με στόχο να μιλήσουμε ανοιχτά και χωρίς ταμπού, να ενημερώσουμε, να υποστηρίξουμε, να καθοδηγήσουμε τους μαθητές/τριες πρώτον στην υποψία και αναγνώριση των πρώιμων συμπτωμάτων, την αναζήτηση βοήθειας, την αντιμετώπιση μέσω διατροφικού προγράμματος, άσκησης και παροχής ιατρικής βοήθειας. Μαθαίνω, αναγνωρίζω, ζητώ βοήθεια χωρίς ταμπού και ενοχές.