Τα ηλεκτρονικά βιβλία των eTwinning προγραμμάτων 4oυ Νηπιαγωγείου Διδυμοτείχου

To eTwinning πρόγραμμα  STEAM in my kitchen ολοκληρώθηκε.Οι μαθητές μας πραγματοποίησαν  την  προσέγγιση υλικών της κουζίνας μας μέσα από το STEAM  και την ρομποτική.Παρά τις έκτακτες και πρωτόγνωρες δυσκολίες που αντιμετωπίσαμε όλα τα συνεργαζόμενα σχολεία, κατορθώσαμε να ολοκληρώσουμε τις δράσεις μας και να μάθουμε βιωματικά τόσα καινούρια πράγματα. Μάθαμε την επιστημονική προσέγγιση ,ρωτήσαμε ,προβλέψαμε, πειραματιστήκαμε ,παρατηρήσαμε , βγάλαμε συμπεράσματα.Μάθαμε για τον κώδικα και προγραμματίσαμε τα ρομπότ μας....Γίναμε κι εμείς ρομπότ και μάθαμε να επιλύουμε προβλήματα μέσω της δοκιμής και του λάθους.'Ήταν πράγματι μια πολύ δημιουργική χρονιά ,γεμάτη από εκπλήξεις......Το παρακάτω ebook συμπεριλαμβάνει όλες τις δραστηριότητες που πραγματοποιήθηκαν κατά τη διάρκεια του έργου από όλους τους εταίρους .