“Τα Βιβλία … έξω!”- Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου από το 10ο Γυμνασίου Λάρισας

Ανήσυχες μαθητικές ...βιβλιοφωλιές δημιουργήθηκαν στην αυλή του 10ου Γυμνασίου Λάρισας με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου. Η καινοτόμος δράση «Τα Βιβλία ... έξω!» ανήκει στη δραστήρια Λογοτεχνική Ομάδα «Λογοτεχνίτες» του σχολείου μας, η οποία έφερε με πρωτότυπο τρόπο τα βιβλία στα χέρια των συμμαθητών τους. Κάτω από τη σκιά των δέντρων ... της γνώσης, οι μαθητές επισκέφτηκαν την υπαίθρια βιβλιοθήκη, ξεφύλλισαν, διάβασαν, μύρισαν το άρωμα του χαρτιού και απέκτησαν «καινούριους φίλους» που θα τους κρατούν συντροφιά στον ελεύθερο χρόνο τους!
Οι «Λογοτεχνίτες» συζήτησαν με τους συμμαθητές, τους πρότειναν τίτλους από την εφηβική λογοτεχνία, ενώ οι «κάλπες», με θέμα «Προτείνω ένα βιβλίο» και «Η γνώμη σου για το βιβλίο» έδωσαν νέες ιδέες για μελλοντικές δράσεις στη νεοσύστατη Λογοτεχνική Ομάδα. Το σκηνικό πλαισίωσαν όμορφες αφίσες, δημιουργίες των παιδιών, με μηνύματα φιλαναγνωσίας. Η πρωτοβουλία αυτή ήταν μία ευχάριστη έκπληξη και απέσπασε τα θετικά σχόλια μαθητών και καθηγητών. Θερμά συγχαρητήρια σε όλους!