Τίτλος : Βιωματικό Ταξίδι στην Κύπρο – 4ο Γενικό Λύκειο Νίκαιας

13 μαθήτριες του σχολείου μας είχαν την τύχη να επισκεφτούν το Λύκειο Ακροπόλεως στη Λευκωσία της Κύπρου. Το συγκεριμένο λύκειο μας προσκάλεσε στο πλαίσιο της συνεργασίας που έχει αναπτυχθεί μεταξύ των δυο λυκείων. Μαθητές και μαθήτριες των δυο σχολείων μελέτησαν και συνεχίζουν να μελετούν τις συνέπειες του τραύματος που επέφεραν στον Ελληνισμό δυο εθνικές τραγωδίες: η Μικρασιατική Καταστροφή του 1922 και η τουρκική εισβολή και κατοχή του βόρειου τμήματος της Κύπρου με σκοπό τον στιγματισμό του πολέμου και την αναζήτηση ενός ειρηνικού ΚΌΣΜΟΥ. Οι μαθήτριες του σχολείου μας γνώρισαν την Κύπρο, αλληλεπίδρασαν με τους μαθητές/τριες του σχολείου που μας φιλοξένησε, παρακολούθησαν εκδήλωση στο σχολείο η οποία περιελάμβανε θεατρικό δρώμενο και δραμματοποιημένο ντοκιμαντέρ για την πληγή των αγνοουμένων και τις συνέπειες της τουρκικής εισβολής του 74, συνομίλησαν με τον δημιουργό της ταινίας, απόλαυσαν την ζεστή φιλοξενία των Κυπρίων, ξεναγήθηκαν από τους εκπαιδευτικούς του σχολείου σε μνημεία κατά μήκος της Πράσινης γραμμής και ένιωσαν έντονα συναισθήματα. Επίσης, οι μαθήτριες και οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας ξεναγήθηκαν στο Βυζαντινό μουσείο της Κύπρου σε ειδική αίθουσα που είναι αφιερωμένη στους πρόσφυγες της Μικράς Ασίας στην Κύπρο. Το ταξίδι αυτό ήταν ένα ουσιαστικό βιωματικό μάθημα για τους μαθητές μας.