Το 1ο Δημοτικό Σχολείο Παιανίας στο Białymstoku με ERASMUS+

ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΤΟΥ 1ου ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΠΑΙΑΝΙΑΣ ΣΤΟ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ERASMUS+
Το σχολικό έτος 2017-2019 το 1ο Δημοτικό Σχολείο Παιανίας συμμετέχει στο Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα Erasmus+ με τον τίτλο :
«My rights – My responsibilities»

Στο πλαίσιο του διετούς ευρωπαϊκού Προγράμματος Erasmus+ με τίτλο «My Rights - My Responsibilities» και κωδικό 2017-1- UK01-KA219-036528_2 πραγματοποιήθηκε από 07 έως και 11 Μαΐου 2018 στο σχολείο Szkoła Podstawowa Nr 12w Białymstoku της Πολωνίας με μεγάλη επιτυχία η δεύτερη Διεθνική Συνάντηση Συντονισμού. Συντονίστρια χώρα είναι η Αγγλία, και χώρες – εταίροι η Ιταλία, η Πολωνία, η Ισπανία, η Ρουμανία και φυσικά η Ελλάδα. Το πρόγραμμα βασίζεται στην Διεθνή Σύμβαση για τα Δικαιώματα του Παιδιού. Σκοπός του προγράμματος είναι να ευαισθητοποιήσει εκπαιδευτικούς, μαθητές και γονείς για τα δικαιώματα του παιδιού και να συμβάλλει στην καταπολέμηση των ανισοτήτων και των διακρίσεων. Στα πλαίσια αυτού του προγράμματος οι μαθητές θα γίνουν ικανοί να επιδεικνύουν σεβασμό στα δικαιώματα των άλλων, και θα γίνουν πιο υπεύθυνοι πολίτες, καλύτερα προετοιμασμένοι για το μέλλον και ικανοί να συμβάλλουν θετικά στην ανάπτυξη της κοινωνίας.
Επιπλέον θα δοθεί η δυνατότητα στους συμμετέχοντες να ανταλλάξουν καλές πρακτικές και νέες διδακτικές μεθόδους, να βελτιώσουν τις δεξιότητες τους στις νέες Τεχνολογίες και να καλλιεργήσουν τη χρήση της αγγλικής γλώσσας στην επικοινωνία τους.
Τρεις εκπαιδευτικοί 1ου Δημοτικού Σχολείου Παιανίας επισκέφτηκαν το σχολείο της Πολωνίας και συνεργάστηκαν με τους εταίρους μας. Επιπλέον τέσσερις μαθητές φιλοξενηθήκαν σε οικογένειες μαθητών της Πολωνίας και συμμετείχαν στις δραστηριότητες του προγράμματος. Οι εμπειρίες των συμμετεχόντων υπήρξαν μοναδικές. Όλοι έμειναν γοητευμένοι από τις εγκαταστάσεις του σχολείου, την άψογη οργάνωσή του και την εγκάρδια φιλοξενία. Στους εκπαιδευτικούς της αποστολής δόθηκε η ευκαιρία να πραγματοποιήσουν διάφορες δράσεις με τους μαθητές της Πολωνίας και να ανταλλάξουν ιδέες με τους εκεί συναδέλφους τους. Οι μαθητές του σχολείου μας συμμετείχαν σε δραστηριότητες του προγράμματος, παρακολούθησαν μαθήματα του πολωνικού σχολείου, συνεργάστηκαν και επικοινώνησαν αποτελεσματικά με την χρήση της αγγλικής γλώσσας.
Τον Νοέμβριο του 2018 εκπαιδευτικοί και μαθητές από τα συνεργαζόμενα σχολεία θα φιλοξενηθούν για μια εβδομάδα στη χώρα μας και θα συμμετέχουν σε δράσεις του σχολείου μας για την υλοποίηση των στόχων του προγράμματος.