Το 1o ΕΠΑΛ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ στο ERASMUS+

Στο Mangualde, της Πορτογαλίας, πραγματοποιήθηκε η 1η μετακίνηση εκπαιδευτικών του 1ου ΕΠΑΛ Ορεστιάδας από τις 23/11/2021 έως 25/11/2021, στα πλαίσια του Ευρωπαϊκού προγράμματος Erasmus+. Μια ομάδα καθηγητών από σχολεία τεσσάρων Ευρωπαϊκών χωρών- μελών (Ελλάδα, Πορτογαλία, Πολωνία και Λετονία) συναντήθηκαν με σκοπό τον προγραμματισμό των δράσεων του επιμορφωτικού προγράμματος συνεργασίας με τίτλο “PlayEG! – Play the Entrepreneurial Game!”
Ο στόχος του προγράμματος, που ξεκίνησε πέρυσι και συνεχίζεται και φέτος, είναι η ενημέρωση και επιμόρφωση των μαθητών σε θέματα σχετικά με την επιχειρηματικότητα,. Μέσα από καινοτόμα παιχνίδια, με την συνεργασία, την έρευνα και τις συναντήσεις οι μαθητές έχουν την ευκαιρία να ανακαλύψουν έννοιες και βασικά στοιχεία του επιχειρηματικού κόσμου και θεματικό πλαίσιο είναι η επιχειρηματικότητα.
Στα πλαίσια της συνάντησης, η ομάδα των εκπαιδευτικών επισκέφθηκε τοπικούς επιχειρηματίες, μουσεία σχετικά με το θέμα και σημαντικά αξιοθέατα της περιοχής.