Το 21ο Δημοτικό Σχολείο Αθηνών «Λέλα Καραγιάννη» στην Εσθονία

Στο πλαίσιο της συμμετοχής του σχολείου μας στο Ευρωπαϊκό πρόγραμμα ERASMUS + με τίτλο M.A.G.I.C. (Myths and Tales, Arts and Games for International Cooperation) πραγματοποιήθηκε στο Tartu της Εσθονίας η τελευταία κινητικότητα του προγράμματος (9-14/5/2022). Συναντηθήκαμε εκπρόσωποι από τα σχολεία: 21ο Δημοτικό Σχολείο Αθήνας «Λέλα Καραγιάννη»(συντονιστής), Lohkva Kindergarden( Εσθονία), Ziedelis ( Λιθουανία), Madre Claudia, Solimena (Ιταλία), Detsky Sayat( Βουλγαρία), που είναι οι εταίροι του προγράμματός μας. Η συνάντηση είχε κεντρικό θέμα  “Workshop of 21st century skills”   Κατά τη διάρκεια της κινητικότητας είχαμε την ευκαιρία να γνωρίσουμε το εκπαιδευτικό σύστημα της χώρας και συμμετείχαμε σε βιωματικά εργαστήρια που αφορούσαν στην ανάπτυξη των δεξιοτήτων μέσω της αξιοποίησης των ψηφιακών εργαλείων και της ρομποτικής στην εκπαιδευτική διαδικασία. Επισκεφτήκαμε Δημοτικά, Γυμνάσια κι άλλα νηπιαγωγεία της περιοχής. Με ιδιαίτερο ενδιαφέρον ξεναγηθήκαμε στο Εθνικό μουσείο της Εσθονίας, στο κέντρο επιστημών AHHAA αλλά και περπατήσαμε στη φύση της Εσθονίας. Οι συντονιστές του προγράμματος σχεδίασαν την τελική αξιολόγηση και παρουσίαση των εκπαιδευτικών προϊόντων και με συγκίνηση δεσμεύτηκαν για μελλοντικές συνεργασίες, που προσφέρονται τόσο από το  Erasmus +  όσο κι από το eTwinning.