Το 2ο Γυμνάσιο Πολίχνης συνεργάζεται με τη Socialinnov

Το 2ο Γυμνάσιο Πολίχνης στο πλαίσιο της ενδοσχολικής επιμόρφωσης συνεργάζεται με τη μη κερδοσκοπική οργάνωση Socialinnov, η οποία υλοποιεί το Πρόγραμμα Tech Talent School for Educators 2022, ένα δωρεάν, καινοτόμο πρόγραμμα 12 ωρών ψηφιακής κατάρτισης των εκπαιδευτικών.

Το πρόγραμμα Tech Talent School for Educators της Socialinnov αποτελεί μια ολιστική προσέγγιση με στόχο την εξέλιξη των εκπαιδευτικών, όχι μόνο σε σχέση με την παρουσία τους στην τάξη, αλλά και ως επαγγελματίες. Επιπλέον, επικεντρώνεται στην ενίσχυση της ψυχικής ανθεκτικότητας των εκπαιδευτικών, καθώς ανήκουν σε ομάδα υψηλού κινδύνου για την εμφάνιση συνδρόμου εξουθένωσης.

Το πρόγραμμα έχει τους ακόλουθους 4 πυλώνες:

1. Ψηφιακές δεξιότητες,
  2. Επαγγελματική ενδυνάμωση
  3. Ψυχική Ανθεκτικότητα & Συναισθηματική Νοημοσύνη
  4. Ενδυνάμωση στη Σχολική Κοινότητα

και αναπτύσσεται σε στενή συνεργασία με επαγγελματίες από τους τομείς της εκπαίδευσης, του ανθρώπινου δυναμικού και της ψυχικής υγείας.