Tο 2o βραβείο για τους Alimodynamics στους εθνικούς τελικούς- Συμμετέχουν στον διαγωνισμό για το παγκόσμιο Αμπου Νταμπι

Πολύ μεγάλη  η επιτυχία της ομάδας «Αlimodynamics» του προγράμματος «F1 in schools» του 2oυ Λυκείου Αλίμου με την απόσπαση του βραβείου 2ης Νικήτριας ομάδας στους εθνικούς τελικούς, που διεξήχθησαν  στο mall Αμαρουσίου,  από την Πέμπτη 9 /5 έως την Κυριακή 12/5/2019.

Μετά από πολλούς μήνες σκληρής δουλειάς οι μαθητές μας πέτυχαν πολύ μεγάλη νίκη. Το όνειρό τους να συμμετάσχουν στον διαγωνισμό για το παγκόσμιο έγινε πραγματικότητα. Φέτος θα διεξαχθεί στο Αμπού Ντάμπι.

Ταυτόχρονα αναδείχτηκαν η καλύτερη ομάδα Δημοσίου Σχολείου. Αποκόμισαν επίσης  γνώσεις, δεξιότητες στην επικοινωνία, στο marketing,  στις συναλλαγές ,στην αγορά και την κατανάλωση υλικών για την  ολοκλήρωση του εγχειρήματός τους, το οποίο ήταν η επιτυχής κατασκευή ενός  ταχύτατου αμαξιδίου, με το οποίο συμμετείχαν στους αγώνες.

Πιο συγκεκριμένα κέρδισαν με τη σειρά τα παρακάτω βραβεία:

• Bραβείο 2ης Νικήτριας ομάδας
  • Βραβείο Καλύτερης Ομάδας Δημοσίου Σχολείου
  • Βραβείο Καινοτόμου Σκέψης
  • Βραβείο Καλύτερων Ενεργειών Marketing
  • Bραβείο Καλύτερης Χρήσης Εργαλείων Social Media
  • Bραβείο Καλύτερης Μηχανικής Κατασκευής Αυτοκινήτου

Αξίζει να αναφέρουμε ότι για την προετοιμασία μας για το Παγκόσμιο  θα συνεργαστούμε με την Πρώτη Νικήτρια Ομάδα του αγώνα, την Ομάδα Alacrity της Eρασμείου  Ελληνογερμανικής Σχολής Αθηνών .

Βασικά μέλη της ομάδας μας: Γιάννης Χαϊνης

Νίκος Μπούτσικας

Δημήτρης Χρυσός

Βασίλης Αυγερόπουλος

Βοηθητικά συνεργάστηκαν: Σπύρος Τσούχλαρης

Παναγιώτης Νανούσης

Συγχαρητήρια στους μαθητές μας!!!!!

Υπεύθυνος του Προγράμματος: Πέτρος Καλογεράκος

Συμμετέχουσα: Σταμάτα  Ρομποτή