Το 3ο ΓΕΛ ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΩΝ στο Αννόβερο της Γερμανίας

Το 3ο ΓΕΛ ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΩΝ, που ανήκει στη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Αττικής, συμμετέχει μαζί με ακόμη 4 σχολεία από την Κύπρο, τη Γερμανία, την Πορτογαλία και τη Σουηδία, στο σχέδιο δράσης Erasmus+2020, «Συμπράξεις ανταλλαγών μεταξύ σχολείων ΚΑ229»,
«Συνεργασία για την καινοτομία και την ανταλλαγή ορθών πρακτικών», στον τομέα της Σχολικής Εκπαίδευσης, με κωδικό αριθμό 2020-1- CY01-KA229-066055_2 και τίτλο «Sustainable Environment - Reduce, Reuse, Innovate, Create -SERRIC».
Στο πλαίσιο του συγκεκριμένου σχεδίου πραγματοποιήθηκε από τις 03/05/2022 έως τις 09/05/2022 η τρίτη κινητικότητα στο Αννόβερο της Γερμανίας, με θέμα: «When Science talks». Στην κινητικότητα συμμετείχαν 2 καθηγήτριες και 5 μαθητές/τριες του σχολείου μας. Στη διάρκεια της εκπαιδευτικής επίσκεψης, τα μέλη της ομάδα μας ξεναγήθηκαν στον χώρο του γερμανικού σχολείου
Marie Curie Schule, παρουσίασαν τις δράσεις που έχουν υλοποιηθεί στο σχολείο μας στο χρονικό διάστημα μεταξύ των δύο συναντήσεων (27/11/2021 - 3/12/2021 στη Λεμεσό της Κύπρου), παρακολούθησαν διάλεξη του κ. S. Achtermann, εξερευνητή της Ανταρκτικής, ενημερώθηκαν και συμμετείχαν σε δράσεις του προγράμματος «The ocean starts here – plastic pirates», επισκέφτηκαν το ενυδρείο Sea Life καθώς και τους θαυμαστούς κήπους του Αννόβερο Herrenhäuser Gärten, ταξίδεψαν με τρένο στη Βρέμη, όπου επισκέφθηκαν το Klimahaus (σύγχρονο μετεωρολογικό κέντρο με διαδραστικά, φιλικά προς τα παιδιά, εκθέματα για τον καιρό και το κλίμα), έκαναν πεζοπορία στην περιοχή Wasserräder κοντά στο γερμανικό σχολείο όπου συνέλεξαν απορρίμματα και έζησαν μία αξέχαστη εμπειρία!