Το 3ο ΓΕΛ Άνω Λιοσίων στο Sundsvall της Σουηδίας

Το 3ο ΓΕΛ Άνω Λιοσίων, που ανήκει στη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Αττικής, συμμετέχει μαζί με ακόμη τέσσερα σχολεία από την Κύπρο, τη Γερμανία, την Πορτογαλία και τη Σουηδία στο σχέδιο δράσης Erasmus+ 2020, “Συμπράξεις ανταλλαγών μεταξύ σχολείων ΚΑ229”, “Συνεργασία για την καινοτομία και την ανταλλαγή ορθών πρακτικών” στον τομέα της Σχολικής Εκπαίδευσης, με κωδικό αριθμό 2020-1-CY01-KA229-066055-2 και τίτλο “Sustainable Environment-Reduse, Reuse, Innovate, Create - SERRIC”.

Στο πλαίσιο του συγκεκριμένου σχεδίου πραγματοποιήθηκε η πέμπτη και τελευταία κινητικότητα στην πόλη Sundsvall της Σουηδίας  από τις 14/03/2023 έως τις 21/03/2023 με θέμα : “Young European Entrepreneurs”. Στην κινητικότητα συμμετείχαν δύο καθηγήτριες και πέντε μαθητές/-τριες του σχολείου μας.

Κατά τη διάρκεια αυτής της κινητικότητας, οι μαθητές και οι μαθήτριες επισκέφθηκαν το σχολείο, όπου εντύπωση έκανε η απαγόρευση χρήσης και μεταφοράς κινητού στο σχολείο, καθώς και το γεγονός ότι όφειλαν να αφήσουν τα παπούτσια στην είσοδο του σχολείου και να κυκλοφορήσουν με τις κάλτσες τους. Πληροφορήθηκαν για το εκπαιδευτικό σύστημα στην Σουηδία και ξεναγήθηκαν στην πόλη του Sundsvall. Παρακολούθησαν  σεμινάρια σε σχέση με επιχειρηματικότητα, διαλέξεις για δημιουργία  ενός επιτυχημένου business  plan και συμμετείχαν σε ανάλογα εργαστήρια. Επισκέφθηκαν εργοστάσιο ανακύκλωσης καθώς και εργοστάσιο επεξεργασίας λημμάτων και ενημερώθηκαν για τις πρακτικές που ακολουθεί η χώρα της Σουηδίας σε σχέση με την παραγωγή ενέργειας. Στα πλαίσια σύσφιξης σχέσεων συμμετείχαν σε παιχνίδια bowling, laser-tag, σκι, ice-bathing (για τους τολμηρούς!) που διοργάνωσε η διοργανώτρια χώρα. Τέλος τους δόθηκε η ευκαιρία να δουν το Βόρειο Σέλας!!