Το 3ο ΓΕΛ Γαλατσίου προωθεί τη βιωσιμότητα μέσω της τέχνης!

Το 3ο ΓΕΛ Γαλατσίου στο πλαίσιο της ευρωπαϊκής δράσης Erasmus+ για συμπράξεις μεταξύ σχολείων συμμετέχει στο πρόγραμμα με τίτλο Arts for Future. Στόχος του προγράμματος είναι η προώθηση της βιωσιμότητας μέσω της τέχνης. Τα συνεργαζόμενα σχολεία είναι:

• School Caucadis, Vitrolles, Γαλλία
  • Hålabäcksskolan, Kungsbacka, Σουηδία
  • Gymnasium Bad Aibling, Bad Aibling, Γερμανία
  • IES TIRANT LO BLANC, Elche, Ισπανία
  • 3ο Γενικό Λύκειο Γαλατσίου, Γαλάτσι, Ελλάδα
  • Gospodarska skola Varazdin, Varazdin, Κροατία

Στο πλαίσιο αυτού του προγράμματος, τον Οκτώβρη του 2022, το 3ο ΓΕΛ Γαλατσίου υποδέχθηκε 25 μαθητές και 10 καθηγητές των συνεργαζόμενων σχολείων.

Οι ξένοι μαθητές και καθηγητές συμμετείχαν σε σχολικές δραστηριότητες προσεγγίζοντας έτσι το Ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα. Ξεναγήθηκαν στο ιστορικό κέντρο της Αθήνας, την Επίδαυρο και το Ναύπλιο ώστε να έρθουν σε επαφή με τον Ελληνικό πολιτισμό. Σε σχέση με το θέμα του προγράμματος προωθήθηκε η βιωσιμότητα με τη διοργάνωση εργαστηρίων ανακύκλωσης και επαναχρησιμοποίησης υλικών καθώς και δημιουργήθηκε ένα graffiti (παρατίθεται σχετική φωτο) με στόχο την προώθηση της βιωσιμότητας. Τέλος, είναι αξιοσημείωτο ότι στο πλαίσιο αυτής της συνάντησης η διαμονή των 24 Ευρωπαίων μαθητών σε οικογένειες Ελλήνων μαθητών απέσπασε τα διθυραμβικά τους σχόλια για την θερμή Ελληνική φιλοξενία που έλαβαν.