Το 40 δημοτικό σχολείο Περιστερίου στην 1η συνάντηση του ευρωπαϊκού προγράμματος Erasmus+ “DigiXpression:”Η ψηφιοποίηση της εκπαιδευτικής διαδικασίας, με τη χρήση της τέχνης ως μεταδότης του πολιτισμού μας και ως εργαλείο έκφρασης συναισθημάτων “

Το  40o  δημοτικό σχολείο Περιστερίου στην 1η συνάντηση του ευρωπαϊκού προγράμματος Erasmus+ "DigiXpression: Digitalisation of the teaching-learning process, using art as a transmitter of our culture and a tool for expressing feelings" με κωδικό 2021-1-EL01-KA122-SCH-000030691

Από 23 έως 25 Μαρτίου 2022 πραγματοποιήθηκε στο σχολείο “CEIP Pablo Picasso Laredo” στην πόλη Laredo της Ισπανίας, η πρώτη συνάντηση του προγράμματος Erasmus+, "DigiXpression: Digitalisation of the teaching-learning process, using art as a transmitter of our culture and a tool for expressing feelings", στο οποίο το 40ο Δημοτικό Σχολείο Περιστερίου συμμετέχει ως εταίρος.

Οι υπεύθυνοι του προγράμματος από τα τέσσερα συνεργαζόμενα σχολεία (CEIP Pablo Picasso LaredoLaredo -Ισπανία, Agrupamento de Escolas Patrício Prazeres – Lisboa -Πορτογαλία, BILDUNGSDIREKTION FUER WIEN – Wien -  Αυστρία, και 40 dimotiko scholeio Peristeriou – Peristeri- Ελλάδα)  είχαν την ευκαιρία να γνωριστούν δια ζώσης και να συζητήσουν διεξοδικά τις μελλοντικές δράσεις για την επιτυχή ολοκλήρωση του προγράμματος. Στη συνάντηση μεταξύ άλλων συμφωνήθηκαν, το πρωτόκολλο συνεργασίας των σχολείων, το πλαίσιο και οι δραστηριότητες για κάθε μία από τις μελλοντικές κινητικότητες μαθητών και εκπαιδευτικών, τα απαιτούμενα μέσα καθώς και οι πρακτικές διάχυσης του προγράμματος.

Οι εκπαιδευτικοί του ισπανικού σχολείου παρουσίασαν στους υπόλοιπους εταίρους τρόπους χρήσης της τέχνης στην καθημερινή διδασκαλία των γνωστικών αντικειμένων του σχολείου τους (Job Shadowing). Το 40 δημοτικό σχολείο Περιστερίου εκπροσωπήθηκε με δύο εκπαιδευτικούς του σχολείου, οι οποίοι είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν για τον τρόπο λειτουργίας και την οργάνωση του ισπανικού σχολείου, να επισκεφθούν τις εγκαταστάσεις του και να συμμετέχουν στα εργαστήρια, αποκομίζοντας χρήσιμες εμπειρίες.

Η επόμενη συνάντηση του προγράμματος θα πραγματοποιηθεί, 11-13 Μάϊου 2022, στο 40ο Δημοτικό Σχολείο Περιστερίου όπου οι εκπαιδευτικοί από όλες τις χώρες θα συμμετέχουν σε αντίστοιχα εργαστήρια που θα οργανωθούν από το ελληνικό σχολείο (Job Shadowing) παρουσιάζοντας τρόπους χρήσης της τέχνης μέσα από τα μαθήματα.

Το πρόγραμμα χρηματοδοτείται από την ευρωπαϊκή ένωση και εθνικός φορέας για την Ελλάδα είναι το Ι.Κ.Υ

ΑΠΟ ΤΟ 40ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ.