Το 40 δημοτικό σχολείο Περιστερίου στην 2η συνάντηση του ευρωπαϊκού προγράμματος Erasmus+ “DigiXpression:”Η ψηφιοποίηση της εκπαιδευτικής διαδικασίας, με τη χρήση της τέχνης ως μεταδότης του πολιτισμού μας και ως εργαλείο έκφρασης συναισθημάτων “

Το  40o  δημοτικό σχολείο Περιστερίου στην 2η συνάντηση του ευρωπαϊκού προγράμματος Erasmus+ "DigiXpression: Digitalisation of the teaching-learning process, using art as a transmitter of our culture and a tool for expressing feelings" με κωδικό 2021-1-EL01-KA122-SCH-000030691

Από 11 έως 13 Μαΐου 2022 πραγματοποιήθηκε στο σχολείο “40ο Δημοτικό Σχολείο Περιστερίου” η δεύτερη συνάντηση του προγράμματος Erasmus+, "DigiXpression:''Η ψηφιοποίηση της εκπαιδευτικής διαδικασίας, με τη χρήση της τέχνης ως μεταδότης του πολιτισμού μας και ως εργαλείο έκφρασης συναισθημάτων ", στο οποίο το 40ο Δημοτικό Σχολείο Περιστερίου συμμετέχει ως εταίρος.

Οι υπεύθυνοι του προγράμματος από τα τέσσερα συνεργαζόμενα σχολεία (CEIP Pablo Picasso LaredoLaredo -Ισπανία, Agrupamento de Escolas Patrício Prazeres Lisboa -Πορτογαλία, BILDUNGSDIREKTION FUER WIEN Wien -  Αυστρία, και 40 dimotiko scholeio PeristeriouPeristeri- Ελλάδα)  είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν τρόπους χρήσης της τέχνης στην καθημερινή διδασκαλία των γνωστικών αντικειμένων του σχολείου τους (Job Shadowing) τα οποία οργανώθηκαν από τους εκπαιδευτικούς του ελληνικού σχολείου . Συγκεκριμένα οργανώθηκαν τα ακόλουθα εργαστήρια:

Workshop 1: “Creating Art through Maths and the use of LOGO app”

Workshop 2: “The 12 Gods of Olympus: They meet us through the Padlet and the sketch.metademolab apps”

Workshop 3: “Transformative learning through Aesthetic experience”

Workshop 4: “Creating Art through Scratch”

Workshop 5 : Treasure Hunt! The apps will help you!!!!

καθώς και επισκέψεις σε μουσεία και μνημεία του πολιτισμού μας.

Η επόμενη συνάντηση του προγράμματος θα πραγματοποιηθεί, 31 Μαΐου έως 2 Ιουνίου 2022, στο Agrupamento de Escolas Patrício Prazeres Lisboa –(Πορτογαλία) όπου οι εκπαιδευτικοί από όλες τις χώρες θα συμμετέχουν σε αντίστοιχα εργαστήρια που θα οργανωθούν από το πορτογαλικό σχολείο (Job Shadowing) παρουσιάζοντας αντίστοιχα τρόπους χρήσης της τέχνης μέσα από τα μαθήματα.

Το πρόγραμμα χρηματοδοτείται από την ευρωπαϊκή ένωση και εθνικός φορέας για την Ελλάδα είναι το Ι.Κ.Υ

ΑΠΟ ΤΟ 40ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ.